Lublin górą!

Justyna Marciniak z Lubelskiego Klubu Karate Tradycyjnego została „Sportowcem roku 2016” w XII Plebiscycie „Dziennika Wschodniego”. W czołowej „10” znalazło się jeszcze sześcioro reprezentantów klubów z Lublina!

Justyna Marciniak z Lubelskiego Klubu Karate Tradycyjnego została „Sportowcem 2016 roku” w plebiscycie „Dziennika Wschodniego”

Ubiegłoroczna dwukrotna mistrzyni świata okazała się najlepsza zarówno w głosowaniu SMS, jak i za pośrednictwem kuponów. Marciniak zgromadziła 5190 punktów, o ponad 800 więcej od Iwony Podkościelnej i Aleksandry Tecław, kolarek KKT Hetmana Lublin, które we wrześniu podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro wywalczyły złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego. Podium z wynikiem ponad dwukrotnie gorszym od zwyciężczyni uzupełniła Ewelina Kamczyk, piłkarka nożna Górnika Łęczna, wicemistrzyń Polski.
– Cieszę się ogromnie z tego wyróżnienia i bardzo chcę podziękować wszystkim kibicom, którzy oddali na mnie głosy – mówiła chwilę po ogłoszeniu wyników Justyna Marciniak, która w 2016 roku, jako jedyny sportowiec z województwa lubelskiego, wywalczyła tytuł mistrzyni świata. Reprezentantka Lubelskiego Klubu Karate Tradycyjnego podczas zawodów, które odbywały się w Krakowie, zdobyła dwa złote medale – w kumite indywidualne i drużynowo, a także brąz w fuku-go.
Czytelnicy, oprócz głosowania na „Sportowca roku” wybrali także laureatów w kategoriach: „Nasi w kraju i za granicą”, „Drużyna roku”, „Prezes roku” i „Trener roku”. Kapituła, powołana przez redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego, przyznała także dodatkowe wyróżnienia, które trafiły do szczypiornistki Joanny Drabik z MKS Selgros, motocyklisty Jakuba Piątka oraz Przemysława Krajewskiego z Azotów Puławy, który z reprezentacją Polski zajął na igrzyskach czwarte miejsce.

Sportowiec Roku 2016 punkty

1. Justyna Marciniak (Lubelski Klub Karate Tradycyjnego) 5190
2. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław (Hetman Lublin, kolarstwo tandemowe) 4380
3. Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna, piłka nożna) 2505
4. Ilona Działa (Lewart Lubartów, taekwon-do) 1870
5. Natalia Aleksiejenko (Optima AZS UMCS, tenis stołowy) 915
6. Grzegorz Bonin (Górnik Łęczna, piłka nożna) 860
7. Mateusz Pielach (Wisła Puławy, piłka nożna) 610
8. Katarzyna Feledyn (Wisła Puławy, podnoszenie ciężarów) 485
9. Kinga Kołosińska/Monika Brzostek (AZS UMCS Lublin, siatkówka plażowa) 325
10. Dominika Owczarzak (Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin, koszykówka)
Paweł Fajdek (Agros Zamość, lekka atletyka) 320
Wyróżnienia kapituły
Jakub Piątek (KM Cross/Orlen Team, motocross), Joanna Drabik (MKS Selgros Lublin, piłka ręczna), Przemysław Krajewski (Azoty Puławy, piłka ręczna)

Pozostałe kategorie

Nasi w kraju i za granicą

1. Oskar Bober 2185
2. Jakub Karolak 1465
3. Katarzyna Trzeciak 570

Niepełnosprawny sportowiec roku

1. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław 4190
2. Mateusz Bartnik 2595
3. Marcin Polak/Michał Ładosz 1140

Drużyna roku

1. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS 1795
2. Górnik Łęczna 810
3. MKS Selgros Lublin 735

Trener roku

1. Krzysztof Szewczyk 2015
2. Piotr Mazurkiewicz 645
3. Sabina Włodek 540
4. Jacek Ziarkowski 530

Prezes roku

1. Dariusz Gaweł (AZS UMCS Lublin) 2845
2. Artur Kapelko (Górnik Łęczna) 910
3. Arkadiusz Pelczar (TBV Start Lublin) 485