Lublin na ludowo i światowo

Już po raz trzydziesty pierwszy Lublin będzie gospodarzem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych im. I. Wachowiaka. Zespoły ludowe z całego świata będzie można podziwiać od 12 do 17 lipca w muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim, na Starym Mieście oraz w podczas specjalnych koncertów w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym.
Festiwal swoim początkiem sięga 1984 roku. Wtedy to na zaproszenie lubelskich zespołów folklorystycznych do Lublina przyjechało kilka współpracujących z nimi grup z zagranicy, by zaprezentować lubelskiej publiczności ludowe pieśni i tańce różnych krajów. Ogromne zainteresowanie widzów i bardzo pozytywne wrażenia goszczących w Lublinie artystów zachęciły organizatorów do kontynuowania tego przedsięwzięcia. Od 1994 roku organizatorem festiwalu jest Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” odpowiadający za przygotowanie imprezy, jej kształt artystyczny i stronę techniczną – W imprezie uczestniczą naprzemiennie w jednym roku zespoły dorosłe w następnym zaś dziecięce. Obecna edycja festiwalu adresowana jest do zespołów dorosłych – informują organizatorzy. – W sumie zaprezentuje się 9 zagranicznych zespołów z Kanady, Japonii. Indonezji, USA, Boliwii, Macedonii, Czech, Bułgarii, Izraela i oczywiście nasz ZPiT „Lublin”, a liczba uczestników, w tym tancerzy, muzyków, instruktorów, choreografów, wyniesie około 350 osób.

W programie Festiwalu, oprócz 17 koncertów w muszli w Ogrodzie Saskim w Lublinie, znalazły się: parada uliczna na deptaku i Starym Mieście prezentacja grup przed lubelskim ratuszem i koncerty w Nałęczowie, Włodawie i Białej Podlaskiej. Specjalne koncerty odbędą się dla chorych dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Podczas Festiwalu będą miały miejsce warsztaty taneczne i muzyczne, podczas których uczestnicy z zagranicy będą się uczyć polskiej muzyki oraz tańców ludowych i narodowych.
Szczegółowy program na stronie: http://www.zpit.lublin.pl/miedzynarodowe_spotkania_folklorystyczne
(RED)