Lublin nad łąką przysiadł sam był – i cisza…

Po raz osiemnasty w Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN” upamiętniono urodziny lubelskiego poety Józefa Czechowicza (przyszedł na świat 15 marca 1903 r.). Ten niezwykle utalentowany lublinianin jest autorem „Poematu o mieście Lublinie” zawierającego wiersze poświęcone najpiękniejszym zaułkom i miejscom naszego miasta.


Rokrocznie fragmenty „Poematu” odczytują znani lublinianie. W tym roku do wspólnego czytania zaproszeni byli: Małgorzata Domagała, Jacek Giszczak, Marek Gromaszek, Barbara Kasperek, Dariusz Prażmo i Jacek Studziński. Napisany jako słuchowisko radiowe zbiór wierszy Czechowicza od lat urzeka niezwykłą melodyjnością języka i bogactwem porównań. Uczestnicy spotkania w Bramie Grodzkiej otrzymali również starannie wydany okolicznościowy ex libris oraz „Poemat o mieście Lublinie”. Jego nakład jest zawsze zgodny z aktualną rocznicą urodzin poety. W tym roku było to dokładnie 115 egzemplarzy.
Poetę uhonorowano także podczas XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza., który odbył się 15 marca na Zamku Lubelskim. Uczestnicy, oprócz wiersza jego autorstwa, musieli również recytować wiersze poetów Polski Niepodległej. Wydarzenie zorganizowały: Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza i lubelskie Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Konkursowi towarzyszył finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i poetów Polski Niepodległej”, w którym oceniono 420 prac plastycznych nadesłanych z 6 województw.

(EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here