Lublin pełen potworów, wiedźm i zjaw

Od najbliższego czwartku do niedzieli Lublin stanie się stolicą fantasy. Na kampusie UMCS odbędzie się jedna z większych imprez dla fanów tego gatunku – Polcon 2017.


Organizatorzy zapraszają na wydarzenie, którego tradycja sięga 1985 roku. W Lublinie Polcon zagości po raz pierwszy. – To znaczące osiągnięcie dla naszego miasta i regionu. O przeprowadzenie imprezy staraliśmy się od trzech lat, w 2015 roku wygraliśmy konkurs. To drugie rangą wydarzenie o tej tematyce w Polsce – mówi w imieniu Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Cytadela Syriusza” Patryk Sztajdel, rzecznik prasowy wydarzenia.
Impreza odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia na pięciu wydziałach miasteczka akademickiego UMCS, m. in. chemii, matematyki, fizyki, informatyki oraz prawa i administracji. Polcon rozegra się również w salach Chatki Żaka i na pobliskim placu, gdzie przewidziano gry plenerowe.
– Polcon skupia się wokół literatury, ale są też strefy poświęcone grom, muzyce, filmom. Będzie też możliwość spotkań z lubelskimi pisarzami czy twórcami fantasy. Przewidujemy galę literacką imienia Janusza Zajdla. Nagrody „Fandomu Polskiego” odbiorą najlepsi w kategoriach powieść i opowiadanie – mówi Krzysztof Księski, koordynator główny Polcon 2017.
Wśród gości pojawią się nie tylko pisarze gatunku fantasy. Będzie można spotkać się m. in. ze scenarzystą gry Wiedźmin 3 czy youtuberami: Ignacym czy Grupą Darwina. Coś dla siebie znajdą też dzieci.
– Przy imprezie podkreślimy też jej „wschodni akcent”. Jesteśmy dumni, że takie działania odbywają się w Polsce wschodniej. Często się o niej zapomina, również jeśli chodzi o tematykę fantasy – dodaje koordynator Polconu. Czego można się spodziewać? – Będzie sporo o tzw. starociach, nawet sprzed pierwszej wojny światowej. Skupimy się na wydobywaniu perełek anglosaskich czy skandynawskich, a nie kanonie w rodzaju „King Konga” z 1933 roku. Do tego zaprezentujemy wystawy o historii Polconu, nowej fantastyce czy dorobku światowej sławy lubelskiego grafika Marka Okonia – zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu Księski.
Do wyboru będzie aż 17 bloków tematycznych, m. in. komiksowy, kultury japońskiej, czy sztuki fantastycznej. Tylko część wydarzeń, do godzin wieczornych, będzie darmowa. Jednodniowe bilety na nielimitowane wejścia będzie można nabyć w kasie festiwalu. Ich ceny wahają się od 30 do 50 zł.
Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie polcon2017.pl. BCH