Lublin poświętował dłużej

W ubiegły poniedziałek, 8 lutego, oświetlona choinka jeszcze stała przed ratuszem

– Dziś już 8 lutego, a przed lubelskim ratuszem nadal stoi i świeci choinka! Okres Świąt Bożego Narodzenia od blisko tygodnia za nami. Czyżby o tym zapomniano? Do kiedy Lublin będzie świętował i jaki jest powód, że choinka jeszcze nie zniknęła sprzed budynku magistratu? – z tymi pytaniami w ubiegły poniedziałek zadzwonił do naszej redakcji zaciekawiony Czytelnik. Postanowiliśmy to sprawdzić!

W polskiej tradycji okres Świąt Bożego Narodzenia kończy się 2 lutego. Tego dnia obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego, bardziej znane jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. Najpóźniej na dzień przed w kościołach rozbiera się bożonarodzeniowe szopki, a w domach i na ulicach rozbiera się choinki, gasi świąteczne iluminacje i przestaje się śpiewać kolędy.

Dlaczego niemal tydzień później, 8 lutego, choinka przed ratuszem nadal stała i się świeciła? Urzędnicy twierdzą, że nie było to niczyje przeoczenie, bo taki plan był od samego początku.

– Tak jak w latach poprzednich, tak i w tym roku, ozdoby i iluminacje świąteczne pozostawały w przestrzeni miasta około 2 miesięcy. Pojawiły się one w pierwszych dniach grudnia, a demontaż planowany był na 8-9 lutego br. Choinka bożonarodzeniowa stojąca na pl. Łokietka została rozebrana 9 lutego w godzinach wieczornych, a więc zgodnie z harmonogramem. Do prac demontażowych potrzebny był specjalistyczny sprzęt, tzw. zwyżka, która nie może pracować w warunkach silnego wiatru, czy obfitych opadów śniegu. Dlatego demontażu choinki nie wykonano 8 lutego – tłumaczy Izolda Boguta z biura prasowego lubelskiego ratusza. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here