Lublin rozbrzmiewa organami

W maju lubelskich miłośników muzyki organowej czeka prawdziwa uczta. W każdą niedzielę, do 30 maja, w archikatedrze lubelskiej odbywać się będą koncerty w ramach „Lubelskiej Wiosny Organowej 2021”, a w kościele ewangelicko-augsburskim w ramach „Festiwalu Organowego Ewangelicka 1”. Niestety, ze względu na pandemiczne ograniczenia, nie wszyscy melomani będą mogli wziąć w nich udział osobiście.


Festiwal przy Ewangelickiej 1 odbywa się w tym roku po raz piąty. Tegoroczna edycja, w repertuarze której znalazły się utwory m.in.: J.S. Bacha, M. Regera, J. Gawlasa, M. Dupre i M. Durufle, rozpoczęła się w minioną niedzielę, 9 maja, koncertem Michała Markuszewskiego.

Kolejne koncerty obywać się będą we wszystkie niedziele maja, zawsze o godz. 17. W najbliższą, 16 maja, wystąpi Ewelina Bachul – młoda absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, w niedzielę 23 maja Marek Pilch – absolwent znakomitej Akademii Muzycznej w Katowicach, a 30 maja Filip Presseisen – młody organista i improwizator mający za sobą liczne koncerty w Polsce i w wielu krajach europejskich.

W koncertach można wziąć udział osobiście, ale pod pewnymi warunkami.

– Do kościoła, z uwagi na pandemię, może wejść 27 osób. Na koncerty należy się wcześniej zapisywać – wyjaśnia ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Lublinie przy ul. Ewangelickiej 1.

Informacje o zapisach znajdziemy na stronie: lublin.eu/kultura/wydarzenia/festiwal-organowy-ewangelicka- 1,55401,0,w.html.

Zapisać się można w danym tygodniu tylko na najbliższy koncert. Koncerty są również dostępne na platformie YouTube.

Kierownikiem artystycznym festiwalu jest dr Adam Załęski, na co dzień pracujący w parafii jako kantor.

Drugi z majowych festiwali „Lubelska Wiosna Organowa 2021”, którego organizatorem jest parafia archikatedralna w Lublinie pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, odbywa się dopiero po raz drugi. Koncerty w archikatedrze również odbywać się będą we wszystkie niedziele maja, ale o godzinie 20, więc melomani będą mogli wziąć udział w obydwu (również na Ewangelickiej 1) niedzielnych koncertach.

W najbliższą niedzielę, 16 maja, w archikatedrze wystąpi z recitalem organowym Maciej Lamm, zdobywca złotego medalu dla pianistów w Oranienburgu w Niemczech.

Tydzień później posłuchać będzie można organisty archikatedry w Gdańsku-Oliwie, Patryka Podwojskiego, laureata wielu znaczących konkursów organowych, a w ostatnią niedzielę maja usłyszymy koncert w wykonaniu Chóru Archikatedry Lubelskiej pod batutą jej dyrygenta – Grzegorza Pecki, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, z akompaniamentem naszego mistrza organów, pierwszego organisty lubelskiej archikatedry, Stanisława Maryjewskiego, pomysłodawcy i dyrektora artystycznego festiwalu.

– Podczas koncertów lubelscy melomani będą mogli wysłuchać kompozycji J. S. Bacha, A.W. Mozarta, F. Liszta, R. Schumanna, C. Francka oraz polskiego kompozytora i organisty Mieczysława Surzyńskiego.

Artyści będą także improwizować, a tworzenie muzyki „na żywo” odbywać się będzie w oparciu o motywy zaproponowane przez publiczność – zapowiada Stanisław Maryjewski. – Jeśli nie zmienią się wytyczne epidemiczne bezpośrednio wysłuchać koncertów w archikatedrze będzie mogło do osiemdziesięciu osób, a więc tyle, ile może teraz przebywać podczas liturgii.

Koncerty dostępne będą na żywo na kanale YouTube archikatedry: http://archikatedra.kuria.lublin.pl/na-zywo.

Marta Żyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here