Lublin rozkwitł

Lublin zyskuje coraz piękniejsze kolory. W całym mieście ma być nasadzonych około 6,5 tysiąca nowych roślin. Powracają ponownie m.in. kwiatowe kompozycje w wiszących donicach i skrzynkach przy ul. Lubartowskiej. Tegoroczną niespodzianką będą słoneczniki, które z okazji setnej rocznicy urodzin papieża – Polaka zakwitną na ul. Jana Pawła II i rondzie im. 100-lecia KUL.


W tym roku w mieście posadzonych zostanie około 6,5 tysiąca roślin. Najwięcej kwiatów pojawi się w ścisłym centrum. – Nowością będzie skład gatunkowy roślin. Jednoroczne zostaną połączone z trawami i bylinami, takimi jak np. petunia, wilec, wilczomlecz, paciorecznik, aksamitka, trzcinnik ostrokwiatowy czy rozplenica japońska – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

W śródmieściu można już zobaczyć pierwsze z 42 kwiatowych piramid i 106 wiszących donic. Donice z ciemnoniebieskimi i różowymi kaskadowymi petuniami oraz pnącza wilca zawisną na słupach oświetleniowych przy ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Królewskiej, ul. Rynek i przy placu Zamkowym. Ukwiecona ponownie jest także ul. Lubartowska, gdzie w skrzynkach rosną już wilczomlecze, szkarłatna trwa – rozplenica japońska w połączeniu z różową petunią kaskadową i wilcami (1220 sztuk roślin).

– Dodatkowo 30 donic pojawi się na al. Tysiąclecia, ul. Muzycznej, ul. Świętoduskiej i ul. Bernardyńskiej – zapowiada Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Wzdłuż al. Tysiąclecia stanie dziesięć wysokich czarnych donic, z których zwieszać się będą petunie kaskadowe, wilczomlecze i wysokie nawet na 150 cm pacioreczniki o różowych kwiatach (160 sztuk roślin).

Lublin kwiatami uczci również swojego Honorowego Obywatela – Jana Pawła II. – W ramach obchodów Roku Papieskiego w pasie dzielącym ul. Jana Pawła II oraz na rondzie im. 100-lecia KUL, mieszkańcy zobaczą łany słoneczników. Ulicę Jana Pawła II dodatkowo upiększą skrzynie obsadzone roślinami jednorocznymi – białą pelargonią i żółtymi aksamitkami – dodaje rzeczniczka. EK