Lublin tętni folklorem

Od soboty Lublin rozbrzmiewa muzyką z całego świata. Wszystko za sprawą goszczących w naszym mieście już po raz trzydziesty drugi Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych im. I. Wachowiaka, organizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Zespoły ludowe z całego świata będzie można podziwiać do 21 lipca w muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim, na Starym Mieście oraz w podczas specjalnych koncertów w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym.


Festiwal to największe tego typu przedsięwzięcie w kraju. Jego początki sięgają 1984 roku, kiedy to na zaproszenie lubelskich zespołów folklorystycznych do Lublina przyjechało kilka współpracujących z nimi grup z zagranicy, by zaprezentować lubelskiej publiczności ludowe pieśni i tańce różnych krajów. Ogromne zainteresowanie widzów i bardzo pozytywne wrażenia goszczących w Lublinie artystów zachęciły organizatorów do kontynuowania tego przedsięwzięcia. Od 1994 roku organizatorem festiwalu jest Zespół Pieśni i Tańca „Lublin”, odpowiadający za przygotowanie imprezy, jej kształt artystyczny i stronę techniczną . W tym roku, wyjątkowo, w związku z obchodami 700-lecia, podczas wydarzenia wystąpią zarówno grupy dziecięce, jak i osób dorosłych
Tegoroczny festiwal, tradycyjnie już, rozpoczął się (15 lipca) barwnym korowodem, który przeszedł z centrum Lublina na starówkę, z udziałem wszystkich uczestników imprezy reprezentujących zespoły z 12 państw: Białorusi, Bułgarii, USA (Hawaje), Hiszpanii, Izraela, Macedonii, Meksyku, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Polski. Wszystkie je będzie zobaczyć podczas występów w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego, codziennie o godz. 18.00 do najbliższego piątku, kiedy odbędzie się finałowy koncert galowy. Kolejne zespoły będą się również prezentować codziennie małym pacjentom Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Lublinie oraz publiczności w Nałęczowie i Włodawie. Pełny program Festiwalu na naszej tronie internetowej www.nowytydzien.pl. (RED)