Lublin udawał Kraków

Na planie filmu „Drogi wolności”

Szyldy z początku XX wieku, stragany, kramy i aktorzy w strojach z epoki – Tak w ciągu ostatniego tygodnia wyglądały uliczki lubelskiego Starego Miasta.


Do Lublina po raz kolejny przyjechała ekipa filmowa. Były tu kręcone sceny do 13– odcinkowego serialu „Drogi wolności”. Jest to saga rodzinna, której bohaterkami są przede wszystkim kobiety. Głównymi postaciami są trzy siostry, które przed końcem I wojny światowej zakładają wydawnictwo i inaugurują własny tygodnik „Iskra”. Lublin jest miastem, które coraz częściej zwraca uwagę filmowców. To właśnie tutaj kręcone były sceny do „Kamieni na szaniec”, czy doskonale znanych „Wojennych dziewczyn”. Oprócz promocji miasta jest to doskonała okazja dla mieszkańców, którzy jako statyści mogli spróbować swoich sił przed kamerą.

– Chętnych nie brakowało, przychodzili zarówno młodzi, jak i starsi – mówi Milena, statystka. – W kolejce stałam kilka godzin, ale warto było. Z jednej strony spełniłam swoje małe aktorskie marzenie, a z drugiej, choć na chwilę, mogłam poczuć klimat mojej ulubionej epoki.

Serial „Drogi wolności” będzie emitowany już od września, w niedzielne wieczory.
Katarzyna Nakonieczna