Lublin wspiera rodzimych twórców

Stypendia w wysokości od 4,5 do 10 tys. zł trafią do 29 lubelskich artystów i animatorów kultury na realizację w 2021 roku projektów z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. W sumie do twórców i popularyzatorów kultury trafi blisko 256 tys. zł.


Miasto wspiera w ten sposób utalentowanych, młodych twórców i kreatorów kultury od 2016 roku. O stypendia na realizację projektów mogą ubiegać się osoby, które mieszkają, uczą się lub pracują w Lublinie lub przedmiot realizowanego przez nich projektu stypendialnego jest związany z Lublinem.

Na wsparcie mogą liczyć projekty w takich dziedzinach jak: film, literatura, muzyka, taniec, teatr, sztuki wizualne, w tym m.in.: malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, fotografia, multimedia, instalacja, intermedia oraz pomysły z zakresu upowszechniania kultury w zakresie: animacji kultury, organizacji wydarzeń kulturalnych, edukacji kulturalnej i artystycznej, wydawnictw kulturalnych, zarządzania kulturą, badań nad kulturą.

W tej edycji o stypendium starało się 124 wnioskodawców na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł. Komisja konkursowa pozytywnie oceniła 29 z nich. Stypendia Prezydenta Miasta Lublin w maksymalnej kwocie 10 tys. zł otrzymali: Daniel Adamczyk na widowisko teatralne pt. „Co wolność?” łączące w sobie sztuki plastyczne, muzyczne, literackie, multimedialne z udziałem studentów wydziałów artystycznych, a także kierunków humanistycznych; Daniel Arbaczewski na spektakl familijny w przestrzeni miejskiej pt. „ Sny szczęśliwe”; Dorota Awiorko na cykl fotograficzny „Ostatni Zakład”; Ewa Hadrian przygotowująca projekt „Lublin bibliofilski.

Lubelskie Towarzystwo Miłośników Książki i Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem”, w ramach którego ma powstać strona internetowa prezentująca historię, dokonania i sylwetki członków LTMK oraz drugi tom monografii prezentującej sylwetki Kawalerów Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem z lat 2000-2019; Borys Kunkiewicz na projekt „Kompilacja muzyki ilustracyjnej”; Agnieszka Mendel na nagranie, wyprodukowanie, wydanie i promocję czterech singli zespołu Tara Gayan;

Ewa Zarzycka na stworzenie cyklu 12 audycji z nagraniami rozmów przeprowadzanych z lubelskimi artystami dotyczącymi ich pracy twórczej; fotografka Weronika Markiewicz na projekt „Pasja”; Paweł Odorowicz na skomponowanie kwartetu smyczkowego inspirowanego regionalną muzyką ludową; Martyna Sabak – wokalistka jazzowej grupy B6 na nagranie płyty „Daj mi oddech”; Marta Zgierska na cykl fotografii „Krajobrazy środka”.

Lista wszystkich stypendystów dostępna jest na stronie Lublin.eu w zakładce kultura.

Maksymilian Łuszcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here