Lublin zaświecił na niebiesko

W poniedziałek fasada lubelskiego ratusza została podświetlona na niebiesko dla upamiętnienia 30. rocznicy podpisania konwencji o prawach dziecka

Na niebiesko podświetlone były w ubiegłym tygodniu budynki lubelskiego ratusza oraz Centrum Spotkania Kultur. To forma upamiętnienia 30. rocznicy podpisania konwencji o prawach dziecka.


– 30. rocznicę podpisania konwencji o prawach dziecka uczciliśmy w Lublinie przez podświetlenie najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście na niebiesko. Lublin, podobnie jak wiele innych miast, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, dołączył do inicjatywy UNICEF Polska – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

W poniedziałek, 18 listopada, na niebiesko podświetlony został budynek ratusza, a następnie marszałkowski gmach Centrum Spotkania Kultur.

Konwencja o prawach dziecka, której inicjatorem powstania była Polska, została uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. – To najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka – tłumaczy Mazurek-Podleśna.

Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka. – Realizacja zapisów konwencji o prawach dziecka spoczywa przede wszystkim na państwie oraz jego strukturach. Samorządy, będące najbliżej obywateli, poprzez codzienną realizację założeń polityki społecznej, rodzinnej czy kulturowej, są jednym z gwarantów i promotorów praw dziecka wśród lokalnych społeczności – dodaje O. Mazurek-Podleśna. GR