Lublinianie lubią spać na forsie…

250 tys. zł wynieśli niedawno z mieszkania lublinianki oszuści, którzy rzekomo poszukiwali spadkobierców rodziny z Kanady, 50 tys. zł wyrzuciła przez balkon emerytka z LSM, 80 tys. zł wyniósł z mieszkania starszy pan, sądząc że ratuje z opresji karnej wnuczka. Wielka skala oszustw na policjanta ujawniła, że lublinianie trzymają w mieszkaniach dużo gotówki i kosztowności.


Policja apeluje, aby większe ilości gotówki trzymać na kontach, a kosztowności w skrytkach bankowych, to naprawdę niewielki koszt w porównaniu z możliwością strat.

– Zwracamy się ponadto z apelem, zwłaszcza do osób młodych: informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość – mówi podinspektor Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. – W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu. Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie – dodaje podinsp. R. Laszczka-Rusek.

Skala oszustw na policjanta w ostatnim okresie jest ogromna, Policja walczy z tym zjawiskiem, zatrzymując kolejne osoby zamieszane w ten proceder. Ale w ich miejsce pojawiają się nowe. W ubiegłym numerze Nowego Tygodnia pisaliśmy o odzyskaniu 200 tys. zł od mieszkańca powiatu tarnowskiego, zatrzymanego w jednym z lubelskich hoteli. Grasował jako fałszywy policjant przez kilka dni. W ostatnich dniach funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu otrzymali podziękowanie od pary seniorów z LSM.

„Wyrażamy nieopisaną wręcz radość i podziękowanie funkcjonariuszom KMP w Lublinie za niesłychanie sprawną akcję i zaangażowanie i odzyskaniu pieniędzy w kwocie 40 tys. zł od grupy przestępczej” – napisali starsi państwo w liście do komendanta miejskiego policji w Lublinie. „ Życzymy Panu Komendantowi, aby tak wspaniałe wyniki funkcjonariuszy w likwidowaniu grup przestępczych stały się przykładem dla wszystkich funkcjonariuszy” – dodali. LT