Lublinianie śpieszą po 500 plus

Lublinianie nie czekają na ostatnią chwilę na złożenie wniosków o 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Od 1 lutego, czyli od dnia kiedy można elektronicznie ubiegać się o świadczenie, do 10 lutego do lubelskiego MOPR wpłynęło już 16 849 wniosków. To blisko połowa spodziewanych!


– Na podstawie danych z wcześniejszych lat realizacji programu szacujemy, że na nowy okres świadczeniowy 2021/2022 wpłynie około 36 000 wniosków. Stąd spodziewamy się jeszcze około 19150 wniosków – mówi Magdalena Suduł, starszy inspektor ds. komunikacji społecznej MOPR w Lublinie.

Urzędnicy przygotowali już 2742 informacje o przyznaniu świadczenia (w przypadku 500 plus nie wydają decyzji administracyjnej). Część z wnioskodawców otrzymała ją już drogą e-mail. Wśród nich także jeden z naszych Czytelników, który dodatkowo był weryfikowany przez MOPR.

– W poniedziałek z samego rana zadzwoniła pani i zapytała czy przebywam w kraju, bo w systemie Narodowego Funduszu Zdrowia jest informacja, że NFZ nie potwierdza moich uprawnień do świadczeń, a najczęściej dotyczy to osób, które pracują za granicą, a takim świadczenie nie przysługuje. Byłem mocno zaskoczony zarówno pytaniem, jak i informacją o NFZ – mówi pan Krzysztof. – Jak się okazało wszystko przez to, że zatrudniony jestem na umowy cywilno-prawne, a zgłoszenia do ubezpieczenie dokonywała żona, która ma umowę o pracę. Każda kolejna umowa wyrzucała mnie z systemu NFZ, o czym mało kto wie – dodaje.

Od kiedy MOPR weryfikuje obecność w kraju składającego zeznanie i prawdziwość złożonego we wniosku oświadczenia o stałym pobycie w Polsce?

– Od 2016 r. tj. od początku istnienia programu mamy możliwość weryfikacji danych oraz oświadczeń wnioskodawców i wysyłania zapytań elektronicznych do właściwych instytucji za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – Emp@tia. Świadczenie wychowawcze jest świadczeniem podlegającym przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w związku z czym poprzez sprawdzenie danych za pośrednictwem Emp@tii badana jest także właściwość organu ustalającego prawo do świadczeń – podkreśla Magdalena Suduł.

Ile MOPR Lublin wypłaca pieniędzy z tytułu programu 500 plus?

Ta kwota rośnie z roku na rok. W 2016 r. było to 128,3 mln, rok później 175,5 mln, a w ubiegłym roku, gdy świadczenie przypadało już także na pierwsze dziecko bez względu na kryterium dochodowe, aż 335,8 mln.

Przypominamy! Świadczenie 500 plus przysługuje na dziecko od narodzin do ukończenia przez nie 18 lat. 1 czerwca tego roku rozpocznie się nowy okres świadczeniowy. Rodzice aby nadal dostawali pieniądze, muszą złożyć wniosek. Od 1 lutego wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Ci, którzy chcą zrobić to drogą tradycyjną i zostawić papierowe dokumenty w urzędzie muszą poczekać do 1 kwietnia. Wniosek można będzie wysłać także pocztą.

Rodzice, którzy prawidłowo złożą wniosek do 30 kwietnia, najbliższe świadczenie w ramach nowego okresu rozliczeniowego otrzymają do 30 czerwca 2021 roku. LB

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here