Lublinianin z Legią Honorową

Piotr Tomala, jeden z czwórki polskich himalaistów, którzy w styczniu 2018 roku uczestniczyli w spektakularnej akcji ratowania francuskiej wspinaczki Elizabeth Revol na ośmiotysięczniku Nanga Parbat, został odznaczony przez ambasadora Francji w Polsce Legią Honorową.

O przyznaniu lublinianinowi i pozostałym członkom ekipy ratunkowej najwyższego francuskiego odznaczenia zdecydował prezydent Emmanuela Macron.

Piotr Tomala wraz Adamem Bieleckim, Jarosławem Botorem i Denisem Urubko, uczestnikami polskiej zimowej wyprawy na K2 w 2018 roku, po brawurowej akcji uratowali życie Francuzki Elisabeth Revol, która po załamaniu pogody nie miała szans samodzielnie zejść ze szczytu Nanga Parbat. Dzień wcześniej Revol zdobyła go razem z Polakiem Tomaszem Mackiewiczem, który wspinaczkę w ekstremalnych warunkach przypłacił życiem. Akcja ratunkowa Polaków wzbudziła podziw na całym świecie.

– Przyznanie tego orderu jest wyrazem uznania dla wartości, które pan uosabia: odwaga, przekraczanie własnych ograniczeń, determinacja w realizacji swoich pasji, solidarność, wolność, a więc te wartości, które pan odnajduje na szczytach tego świata – powiedział wręczający odznaczenie lublinianinowi Pierre Levy, ambasador Francji. RD