W Lublinie ferie bez nudy

Już za tydzień laba dla uczniów. W województwie lubelskim rozpoczną się zimowe ferie. Swoją ofertę przygotowały liczne lubelskie instytucje: biblioteki, domy kultury, teatry, muzea i galerie. Za niektóre atrakcje rodzice nie zapłacą ani grosza.
Jak co roku na ferie w ramach akcji „Zima w Mieście” zaprasza dzieci Urząd Miasta Lublin. Dzieci w wieku szkolnym, mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, bez konieczności wyjazdu poza granice miasta. Wśród tegorocznych atrakcji znajdą się nowości takie jak np. warsztaty tańców czy wycieczki krajoznawczo-turystyczne z PTTK. Zajęcia sportowo-rekreacyjne organizowane będą zarówno w instytucjach turystycznych, jak i w salach gimnastycznych, przy szkołach. Swoją ofertę przygotował także MOSiR „Bystrzyca”.

Codziennie sport w dzielnicach

Zajęcia sportowo-rekreacyjne w różnych dzielnicach Lublina będą odbywały się codziennie, od poniedziałku do piątku na terenie szkolnych obiektów sportowych. W konkursach i turniejach organizowanych w czasie zajęć, dzieci będą mogły wygrać atrakcyjne gadżety „Zimy w mieście”: koszulki i piłeczki. Uczniowie będą mogli również korzystać we własnym zakresie z sal gimnastycznych. Dostępne będą również szkolne pływalnie ( Gimnazjum nr 16; ZSO nr 5 i ZS nr 7). Na ferie na łyżwach zaprasza sztuczne lodowisko przy ul. Radzyńskiej 5 (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1) w godzinach 9.00 – 20.00 (z przerwą na konserwację 14.00-15.00). Ferie z deskorolką zapewnia kryty skatepark „1stFloor” przy Dr. Męcz. Majdanka 6b. Zajęcia ze starymi zabawami ruchowymi takimi jak: zbijak, dwa ognie, berek, tor przeszkód, bieg z przeszkodami, wojna na śnieżki prowadzone będą na terenie Szkoły Podstawowej nr 38 przy ul. Pana Wołodyjowskiego 13 w Lublinie (w dniach 16 – 20 stycznia 2017 roku w godzinach 16.00 – 18.00).

Dzieci zaproszone są do zwiedzania

Na cykl warsztatów o tematyce turystyczno – krajoznawczej zaprasza Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski w Lublinie. W jego siedzibie przy ulicy Rynek 8 odbędą się warsztaty nawiązujące do Lublina i 700 rocznicy urodzin miasta. Na zajęcia składać się będą: praktyczna wycieczka po Lublinie pod opieką przewodnika (z elementami aktywizującymi dzieci i młodzież np. gra miejska, bezpłatny wstęp do zwiedzanych obiektów, zajęcia warsztatowe w formie prezentacji, zajęć plastycznych czy fotograficznych, pogadanek turystyczno – krajoznawczych. Na spotkanie z historią miasta uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprasza „Piwnica pod Fortuną”. 16, 20, 25 stycznia odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat ( „Renesansowe dzieci – XVI wieczne misie”). W dniach 19, 23 i 27 stycznia odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku 11-13 lat („Kręte ścieżki sprawiedliwości – o Trybunale, czarach i kamieniu nieszczęścia”). Zajęcia potrwają 1,5 godziny – maksymalna liczba uczestników to 20 osób. „Spacer z Koziołkiem” to kolejna propozycja dla najmłodszych. Podczas wędrówki po Starym Mieście dzieci poznają historię Lublina w podaniach i tajemniczych opowieściach. Małym odkrywcom będzie towarzyszył miejski przewodnik i Koziołek. Spacery odbędą się 21, 27 i 28 stycznia o godzinie 11.00, potrwają około 1, 5 godziny. Zbiórka w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Z kolei dla 10-latków przygotowano warsztaty Questingu. Odbędą się w trzech turach: 16-17.01.2017 r. godz. 10.00: „Magiczne Stare Miasto”; 18-19.01.2017 r. godz. 10.00: „Znani Lublinianie” i 21.01.2017 r. godz. 12.00 – odsłona questów stworzonych na warsztatach. Spotkanie na placu Łokietka pod ratuszem.

Kultura zimą

W ferie Lubelskie Muzeum zaprasza dzieci do odkrywania swoich tajemnic. Na śmiałków czekają zagadki, ciekawe opowieści, warsztaty tańców korowodowych, czarodziejska lampa Aladyna, a nawet Krzywa Wieża. To wszystko dla małych królewiczów i królewien, którzy zdecydują się przybyć w styczniu na Wzgórze Zamkowe. Wśród „zamkowych” atrakcji takie ciekawostki, jak m.in. warsztaty wykonywania ozdób ze słomy, artystycznej biżuterii czy warsztaty dotyczące historii papierowego pieniądza. Zimowe atrakcje przygotowało również Muzeum Wsi Lubelskiej. Ferie w skansenie odbędą się w dniach 16-20 stycznia w godzinach 10.00-12.00. Dzieci mogą liczyć na warsztaty wykonywania wycinanek strzyżewickich, ludowych zabawek i zwiedzanie poszczególnych chałup skansenu. Wezmą też udział w żywej grze planszowej o tematyce nawiązującej do 700-letniej rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza również do udziału w akcji „Hej Zima!”, prowadzonej przez cały okres feryjny (warsztaty teatralne i rękodzielnicze, gry i zabawy, a także ognisko oraz przejażdżki saniami).
W ten zimowy czas warto również zajrzeć do placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej. Każda z filii przygotowała swój własny program. Oprócz głośnego czytania dla najmłodszych biblioteki organizują m.in. zajęcia plastyczne, turnieje gier planszowych, konkursy i zgaduj-zgadule oraz kreatywne zabawy z klockami.
Na ferie zaprasza także Centrum Kultury, które w tym roku stawia na planszówki. Podczas ferii odbędzie się w nim Festiwal Gier Planszowych i Karcianych Board Mania. Najmłodsi zobaczyć będą mogli klasyczne filmy animowane i fabularne. W ramach cyklu „Karuzela Sztuki” odbędą się spotkania z mapami, a na zajęciach „Atrelandia” dzieci w wieku 4-6 lat poznają muzyczne zabawy. Atrakcji nie może zabraknąć również w młodzieżowych domach kultury, które przygotowały swoją ofertę dla dzieci w wieku szkolnym. Tykwarium, warsztaty plastyczno-filmowe na temat historycznego Lublina, rysunek studyjny, a także wycieczka do kuźni i królewski bal czekają na dzieci, które zdecydują się spędzić ferie w MDK-u. Również i dzielnicowe domy kultury zapraszają na zorganizowane przez siebie ferie DDK Czuby, Węglin i Bronowice stawiają na kilkugodzinne zajęcia dla uczniów. Na dzieci które zdecydują się spędzić ferie w spółdzielczych domach kultury („Miniatura” i „Odeon”) czekają zajęcia taneczne, plastyczne, teatralne, wyjścia do instytucji kultury oraz inne atrakcje. Znajdujący się przy ulicy Królewskiej Dom Słów zaprasza na wyjątkowe edukacyjno-artystyczne ferie dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy (13-16 lat) będą mieli okazję przeżyć niezapomnianą przygodę z literaturą i opowieścią, wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz odkryć tajemnice Żmigrodu i Domu Słów. Galeria Labirynt również przygotowała swój program: wystawa o śnieniu, spotkanie ze sztuką współczesną, seanse kinowe i warsztaty twórcze to jej niektóre zimowe propozycje dla dzieci w wieku 6-12 lat. Z kolei Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają dzieci (6-13 lat) do udziału w „Zimowej Majsterni” 2017. W ramach projektu odbędą się m.in. warsztaty z kaligrafii, filcowania, stemplowania, tradycyjnych zabaw i wiedzy ludowej oraz zajęcia teatralne. Spotkania odbędą się w pracowni Warsztatów Kultury w Lublinie przy ul. Bernardyńskiej 11. Udział jest bezpłatny.
W trakcie tegorocznych ferii Teatr im. H. Ch. Andersena zaprasza w ferie dzieci w wieku szkolnym na spektakl „Alicja w krainie czarów” w reż. Jacka Timmermansa. Zaprezentowane zostanie 16 spektakli: 17-20 stycznia o godz. 10.00 i 12.00 oraz 24-27 stycznia o godz. 10.00 i 12.00. Przedstawienia odbędą się w nowej siedzibie teatru w Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1. Wstęp jest bezpłatny. Kino „Bajka” zaprasza na seanse filmowe dla dzieci i młodzieży połączone z warsztatami i konkursami. W programie między innymi takie bajki, jak: „Skarb oceanu” czy „Wilk w owczej skórze. Cena biletu to 12 zł. Kolejną propozycją jest oferta Filharmonii im. H. Wieniawskiego, która zaprasza mieszkańców Lublina oraz grupy zorganizowane na koncert „Ferie z muzyką na wesoło”. Koncert odbędzie się 19 stycznia o 11. 00. Wstęp jest bezpłatny (konieczne wcześniejsze odebranie biletów w kasie Filharmonii). Na swoje spektakle zaprasza Teatr Muzyczny w Lublinie. Bezpłatnie zagra dwa spektakle: „Bajkolandia” 18 stycznia 201 7r. godz. 10.00 i „Ania z Zielonego Wzgórza” 25 stycznia 2017 r. godz. 10.00. (konieczne wcześniejsze odebranie biletów w Teatrze).

Zdrowo na sportowo

Lubelski Klub Karate Kyokushin zaprasza na cykl bezpłatnych zajęć treningowych z karate dla dzieci i młodzieży w terminie od 16 – 29.01.2017 r. Treningi we wtorki i czwartki dla wszystkich dzieci godz. 18.00 – 19.00 oraz we wtorki i czwartki dla młodzieży i dorosłych godz. 19.30 – 21.00. W czasie Ferii Zimowych Lubelski Kub Mas Oyama`s Karate KYOKUSHINKAI będzie organizował „XXVII Zimową Akademię Karate Shinkyokushinkai”. Zajęcia będą się odbywały na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie, al. Racławickie 7 w następujące dni 16-20.01.2017 (poniedziałek-piątek) godz. 13.00-15.00 oraz 23-27.01.2017 (poniedziałek -piątek) godz. 13.00-15.00. W trakcie ferii potrenować będzie można również taekwon-do. Zajęcia będą prowadzone w Szkole Podstawowej nr 6, ul. Czwartaków 11 od poniedziałku do piątku w godz. 17.00 – 18.00. Treningi są przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat. Lubelski Sportowy Klub Taekwon-Do zaprasza na cykl treningów w okresie ferii zimowych: wtorki i czwartki godz. 17.30 – 18.30, trening dla dzieci w wieku 6-12 lat (zajęcia będą prowadzone w sali korekcyjnej Szkoły Podstawowej nr 50, ul. Roztocze 14) oraz środy godz. 17.30 – 19.00 i piątki, godz. 17.00 – 18.30, trening dla dzieci w wieku 7-15 lat (w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Magnoliowej 8. Na taekwon-do zapisać się można również w Green Sport Clubie, który zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 6 do 21 lat na bezpłatne treningi taekwon-do olimpijskiego. Zajęcia będą prowadzone w Szkole Podstawowej nr 34, ul. Kosmowskiej 3 w poniedziałki i środy, godz. 18.00-19.30 oraz piątki, godz. 18.00-19.00. Wadę postawy skorygować będzie można podczas zajęć prowadzonych w Klubie Sportowym Paco przy ul. Kiepury 5b. We wtorki i czwartki w godzinach 15.00-16.00 prowadzone będą zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci od 5. roku życia, a we wtorki i czwartki 10.00-11.00 odbędą się zajęcia na siłowni dla młodzieży. O bezpieczeństwo i świetną zabawę poprzez ruch zadbają wykwalifikowani trenerzy. Kto chciałby potrenować boks zapisać się może na zajęcia klubu UKS Berej Boxing, który poprowadzi treningi w VI Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie, ul. Mickiewicza 36 w poniedziałki, środy, piątki o godz. 18.00. Do zapisu na zajęcia judo zachęca Uczniowski Klub Sportowy „SPARTAKUS”. Zajęcia będą prowadzone w Sali Judo w Lublinie, ul. Langiewicza 22 (budynek za halą sportową) we wtorki i czwartki, godz. 17.00 – 18.15. Pakiet różnorodnych zajęć sportowych oferuje uczniom klub K1 przy ul. Kleeberga 12A: Boks: poniedziałki, środy, piątki godzina 16.30 – 18.00 oraz codziennie w godz. 10.00-11.30. Żeńska Akademia Boksu: wtorki, czwartki godz. 16.30 – 18.00, soboty, godz. 10.30 – 12.00. judo, ju-jitsu (trener Łukasz Stochmalski, 3 Dan); we wtorki, czwartki, godz. 16.30 – 17.30 (dzieci w wieku 8-9 lat) oraz we wtorki, czwartki godz. 17.30 – 19. 00 i sobotę godz. 10.00 – 11.30 (dzieci w wieku 10-13 lat). Kulturystyka: codziennie godz. 12.00 – 14.00 (młodzież od 15. r.ż.). W szkole nr 44 przy ulicy Tumidajskiego (hala sportowa) odbędą się zajęcia z piłki nożnej: czwartki, godz. 16.40 – 17.40, sobota 08.30 – 10.00 (dzieci w wieku 6-10 lat).

Półkolonie

Na zimowe półkolonie pod hasłem „Inspiruje nas Sport” zaprasza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pierwszy turnus przeznaczony jest dla dzieci w wieku 7-9 lat (16-20.01) a drugi dla dzieci w wieku 10 i 12 lat (23-27.01). W programie między innymi nauka jazdy na łyżwach, warsztaty kulinarne i rekreacje w aquaparku. Zwiedzanie Lublina i okolic proponuje biuro Edu-Tur. Wycieczki odbywają się w godzinach od 8.00 do 16.00 w dniach 16-19 stycznia oraz 23-26 stycznia 2017 r. Ferie zimowe można spędzić również z KReAdukacją. Codziennie na dzieci czekają nowe atrakcje: zajęcia artystyczne, filmowe oraz rozwijające kreatywność, a także codzienne wyjścia do miejsc kultury i rozrywki. Do wybory 2 turnusy: 16-20 stycznia godz. 7-15. 30 oraz 23-27 stycznia godz. 7-15. 30. Siedziba Fundacji mieści się przy Krakowskim Przedmieściu 13/7. Board Mania Kids zaprasza dzieci do udziału w turniejach gier planszowych oraz grach i zabawach animacyjnych związanych z Lublinem (codziennie od 14 do 29 stycznia w godzinach 10.00-18.00). Pełna oferta, zasady uczestnictwa i terminy zajęć, warsztatów oraz wszelkie informacje organizacyjne są dostępne na stronie internetowej www.zima.lublin.eu. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. (EM.K.)