Ludzkie kości w wykopie?

Czy na górkach czechowskich znaleziono ludzkie szczątki? Tak uważają miejscy aktywiści, którzy bronią tego terenu przed zabudową. Sprawą ma się zająć Instytut Pamięci Narodowej.


– W wykopie LPEC, na środkowej wierzchowinie, po zachodniej stronie górek czechowskich znajduje się miejsce, które może okazać się jednym z wielu pochówków ofiar represji nazistowskich lub stalinowskich. Znaleziono w nim fragmenty kości, warstwę wapna i gruzu pochodzącego najprawdopodobniej z okolic Starego Miasta – poinformowali w ubiegłym tygodniu obrońcy górek czechowskich. Sprawą ma się jednak zająć Instytut Pamięci Narodowej.

Chodzi o prowadzoną na górkach, przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, rozbudowę sieci ciepłowniczej w kierunku osiedla Botanik. Tak naprawdę wykonawcą robót nie jest jednak LPEC, a jedna z firm, która pracuje na zlecenie miejskiej spółki. – Wykonawca prowadzący prace na terenie górek czechowskich, firma Heatco zgłosił nam incydent, zakończony wezwaniem na miejsce policji. Przebywająca w okolicy kobieta, po wejściu na teren budowy, dostrzegła fragmenty cegieł i kruszywa, którego kolor i struktura różniły się od pozostałej części wykopu. Samodzielnie oceniła, że kilkucentymetrowe fragmenty wydobyte w tym miejscu z ziemi powinny zostać przebadane pod kontem pochodzenia. Zdarzenie zostało zgłoszone na policję, do tej pory jednak nie otrzymaliśmy żadnego formalnego stanowiska w tej sprawie ani z policji ani z prokuratury – mówi Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy LPEC.

T. Stępniak-Romanek dodała, że „wykonawca zaprzecza, aby podczas prowadzonych prac, na terenie budowy natrafiono na jakiekolwiek pozostałości o charakterze archeologicznym czy militarnym”. Pani rzecznik zapewniła również, że „wszystkie prowadzone prace odbywają się zgodnie z posiadaną przez spółkę decyzją o pozwoleniu na budowę”. – Przebieg sieci ciepłowniczych zaplanowany został zgodnie z obowiązującym dla tego obszaru miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w pasach przewidzianych pod uzbrojenie sieciowe. Znajduje się tam już m.in. położona sieć kanalizacyjna – wylicza T. Stępniak-Romanek. GR