Macierzyński: 7000 zł

Najwyższy zasiłek macierzyński wypłacany przez chełmski ZUS to ponad 7 tys. zł brutto.

– Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od wcześniej odprowadzanych składek na ubezpieczenie chorobowe – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Im wyższe były składki, tym wyższy jest zasiłek. Z kolei składki oblicza się od uzyskiwanego wynagrodzenia, czyli wyższe wynagrodzenia poskutkują wyższym świadczeniem z ZUS.

Osoba prowadząca własną firmę sama decyduje, od jakiej kwoty będzie odprowadzać składki, więc ma pewien wpływ na wysokość późniejszych świadczeń. Kwota, od której przedsiębiorca oblicza składki nie może przekraczać dwustu pięćdziesięciu procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, obecnie to 11 107,50 zł.

Średni zasiłek macierzyński wypłacony w maju br. przez Inspektorat ZUS w Chełmie (obejmujący powiaty chełmski, krasnostawski i włodawski) wyniósł 1624,54 zł brutto. Z kolei średnia wysokość zasiłku macierzyńskiego w województwie lubelskim jest trochę wyższa – 1792,46 zł. Ale niektóre mamy otrzymują o wiele wyższe świadczenie. Najwyższy zasiłek macierzyński wypłacony w maju przez chełmski inspektorat ZUS wyniósł 7 060,25 zł, czyli 5 789,25 zł „na rękę”. Zasiłek w tej wysokości otrzymały dwie osoby. Obie prowadzą działalność gospodarczą. (mo)