Magia świąt na Jarmarku Bożonarodzeniowym

– Serdecznie zapraszam mieszkańców województwa lubelskiego na Jarmark Bożonarodzeniowy. Dla uczestników jarmarku przygotowaliśmy szereg wyjątkowych atrakcji – mówi Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego. – Każdy z gości bez względu na wiek z pewnością będzie się wspaniale bawił. Impreza jest także okazją dla lokalnych wystawców, producentów, aby zaprezentowali swoje produkty, wyroby. W tej chwili na Liście Produktów Tradycyjnych województwo lubelskie posiada 239 wyrobów i zajmuje pod tym względem drugie miejsce w Polsce. Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego chcielibyśmy wprowadzić mieszkańców regionu w niepowtarzalny, świąteczny nastrój.

18-19 grudnia br. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Urząd Miasta Chełm organizują na pl. Łuczkowskiego w Chełmie Jarmark Bożonarodzeniowy. Będzie to impreza pełna atrakcji nie tylko dla mieszkańców Chełma, ale całego województwa lubelskiego. W programie m.in. konkursy z nagrodami, warsztaty kulinarne i degustacja tradycyjnych produktów, wystawy rękodzieła, wspólne ubieranie choinki, kiermasz świątecznych produktów, a także występy artystyczne, w tym koncert kolęd w wykonaniu m.in. grupy VOX i zespołu „Cookies Band”.

W najbliższy weekend pl. Łuczkowskiego w Chełmie zmieni się nie do poznania, przeobrażając w Jarmark Bożonarodzeniowy połączony ze strefą Św. Mikołaja i warsztatów rękodzieła świątecznego. Program imprezy, na który wstęp jest bezpłatny, a Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Urząd Miasta Chełm zapraszają zarówno mieszkańców Chełma, jak i całego województwa lubelskiego, pełen jest świątecznych niespodzianek. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Pani Beaty Mazurek – Poseł do Parlamentu Europejskiego.

W planie jarmarku jest kiermasz produktów i tradycyjnych potraw świątecznych. Goście odwiedzający jarmark będą mogli zakupić dekoracje świąteczne, stroiki bożonarodzeniowe, ozdoby choinkowe. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa rękodzieła artystycznego. Będzie można podziwiać przepiękne dzieła – malarskie i rzeźby – lokalnych artystów ludowych. Goście będą także mogli posmakować tradycyjnych produktów i dań świątecznych takich dań jak: kapusta wigilijna z grzybami i olejem lnianym, kulasza, ciasta świąteczne, pierogi, pieczywo, miody, kompot wigilijny i inne wyroby umieszczone na Liście Produktów Tradycyjnych z województwa lubelskiego.

Ciekawym punktem imprezy będą pokazy kulinarne w wykonaniu znanego kucharza Jakuba Steuermarka, a także prowadzone pod jego kierunkiem warsztaty kulinarne, podczas których będzie można podszlifować swoje kulinarne umiejętności. Kucharze opowiedzą też o tradycyjnych potrawach świątecznych z różnych stron naszego regionu. Uczestnikom imprezy czas umilać będą występy artystyczne. Scenę opanują m.in. mali artyści z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Chełmie. Przedszkolaki będą śpiewały kolędy i recytowały wiersze. Zaplanowano też koncert kolęd w wykonaniu m.in. grupy VOX i zespołu „Cookies Band”.

Zwieńczeniem Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie wręczenie nagród laureatom konkursów świątecznych organizowanych w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, które odbywają się w trzech kategoriach: „Piernikowa ozdoba świąteczna”, „Lubelski stroik świąteczny”, „Tradycyjna ozdoba choinkowa”. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, główny organizator imprezy przygotował też wiele innych atrakcji, w tym konkursy i zagadki dla dzieci z nagrodami, wspólne ubieranie choinki z mieszkańcami regionu lubelskiego, a także rozdawanie choinek mieszkańcom województwa lubelskiego.

Kiermasz zaplanowano 18-19 grudnia w godzinach 10.00 – 18.00. (ed)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here