Mają nową broń

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Chełmie zostali dozbrojeni. Mają nowe strzelby, wyrzutniki pocisków obezwładniających, kamizelki taktyczne i kaski.

Od początku roku realizowany jest program modernizacji Służby Więziennej zakładający poprawę bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych. To w ramach tego programu do chełmskiego więzienia dostarczono nowe uzbrojenie. Przekazał je Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Lublinie. Do zakładu trafiły strzelby, wyrzutniki pocisków obezwładniających, kamizelki taktyczne, kaski, zestawy ochronne i celownik holograficzny.

– Wymiana uzbrojenia w Służbie Więziennej to jeden z elementów przeprowadzanej reformy więziennictwa – mówi por. Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy ZK w Chełmie. – To również istotne przedsięwzięcie w zakresie ochrony i poprawy bezpieczeństwa społeczeństwa przed sprawcami przestępstw oraz zapewnienia bezpieczeństwa na terenie jednostek penitencjarnych. Ustawa o programie modernizacji Służby Więziennej to jedyna tego typu ustawa dotycząca Służby Więziennej od 1989 roku. Środki, które mają być przeznaczone na modernizację to według szacunków około 2 mld złotych. W założeniach, pieniądze podzielone są na cztery lata trwania programu. Ustawę modernizacyjną, de facto, zaczęliśmy realizować w połowie ubiegłego roku. Największe środki przewidziane są właśnie na ten i przyszły rok.

Por. Wierzbicki informuje, że elementami dostarczonego do jednostek penitencjarnych sprzętu i wyposażenia specjalnego oraz uzbrojenia są m.in.: 40 mm wyrzutniki pocisków obezwładniających wraz z celownikami holograficznymi, strzelby powtarzalne kal. 12 Mossberg model 53693, strzelby powtarzalne kal. 12 Mossberg Flex 500 wraz z dedykowaną amunicją oraz kamery inspekcyjne z rejestratorami Vividia TVS – 500 DVR, kamizelki taktyczne, kaski oraz zestawy ochronne, pasy taktyczne. (opr. mo, fot. Konrad Wierzbicki)