Mają wigor!

Nie tylko wykłady z różnych dziedzin nauki, nie tylko warsztaty teatralne i komputerowe, ale także ćwiczenia ruchowe i gimnastyka – to zajęcia, w których od lat uczestniczą chełmscy studenci-seniorzy. Teraz postanowili po raz pierwszy pod szyldem Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizować rozgrywki sportowe w duchu zabawy i integracji, czyli Senioriadę.

Słuchacze UTW już od ośmiu lat systematycznie uczestniczą w zajęciach gimnastyki usprawniająco-relaksacyjnej prowadzonych przy Katedrze Wychowania Fizycznego PWSZ w Chełmie.
– W tym roku, w ramach obchodów 10-lecia istnienia naszego uniwersytetu postanowiliśmy zorganizować I Sportową Senioriadę UTW – mówi Krystyna Sawa, przewodnicząca zarządu UTW w Chełmie.
Zawody rozegrano 15 stycznia br. Podczas nich seniorzy rywalizowali w konkurencjach, które wymagały nie tylko dużej sprawności, ale i umiejętności, m.in.: w rzucie piłką do kosza, odbijaniu jej sposobem górnym i dolnym, slalomie z kozłowaniem piłki czy wyścigach z piłeczką pingpongową na paletce. Zawody były rozgrywane zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.
– Zainteresowanie poszczególnymi konkurencjami było ogromne, w każdej uczestniczyło po ok. 20 zawodników, a niektórzy startowali nawet w kilku konkurencjach – dodaje K. Sawa. – Sportowy duch nie opuszczał rywalizujących i kilkakrotnie zmuszeni byliśmy przeprowadzać dogrywkę, aby wyłonić zwycięzcę. Po zakończeniu każdej konkurencji zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymywali nagrody, a na zakończenie wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa.
Organizatorzy Senioriady zapewnili także kolegom możliwość zmierzenia ciśnienia, określenia wydolności krążeniowo oddechowej, skorzystania z masażu oraz usług kosmetycznych. Tę bogatą ofertą przygotowali instruktorzy i studenci Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie, a każde ze stoisk było oblegane do ostatnich chwil imprezy.
– W tym dniu, niezależnie od wieku, można się było wykazać nie tylko sprawnością fizyczną, ale i hartem ducha – podkreślają seniorzy. A pojawiające się tuż po zakończeniu imprezy pytanie – kiedy będzie następna senioriada – mówiło samo za siebie.
Uczestnicy spartakiady wystąpili tego dnia w koszulkach UTW, którymi obdarowali również zaproszonych gości. A wśród nich byli m.in.: senator RP Józef Zając, przewodniczący Rady Miasta Chełm Zygmunt Gardziński, dyrektor MOPR w Chełmie Waldemar Kozioł, oraz kierownik Domu Dziennego Pobytu w Chełmie Andrzej Wróbel. (mg)