Majówka przegrała z wirusem

Radny gminy Ruda-Huta, Antoni Zieliński chce, aby do kalendarza imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym wróciła „Majówka”, która każdego roku odbywała się w Gotówce. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że wszystkie gminne festyny zostały odwołane.

Antoni Zieliński do rady gminy Ruda-Huta dostał się z własnego komitetu wyborczego. Powoli zaczyna uchodzić za jednego z najaktywniejszych radnych. Zabiera głos w dyskusjach, składa interpelacje, głośno mówi o problemach, z jakimi borykają się mieszkańcy Gotówki, którą reprezentuje w radzie gminy. Ostatnio złożył interpelację w sprawie wpisania na stałe do gminnego kalendarza imprez „Majówki”, która przez lata była organizowana w Gotówce. – To są prośby mieszkańców wsi. Popieram je w całości jako sołtys i radny – podkreśla Zieliński.

Radny przypomniał, że „Majówkę” wykreślono z kalendarza imprez z powodu pokrywania się w czasie z organizowanymi przez powiat chełmski i gminę Ruda-Huta „Dniami Pszczelarza”. – Ta impreza odbywa się teraz w innej gminie i nie koliduje już z festynem w Gotówce – przekonuje Antoni Zieliński. – „Majówka” podnosiła walory wsi, zapoznawała młodzież i przybyszów z jej historią, integrowała mieszkańców. Jeśli coś się we wsi dzieje, to ludzie chętniej się tam osiedlają. A nam chodzi właśnie o to, by gmina się rozbudowywała.

Radny Zieliński zaznaczył, że po tym jak został sołtysem, mieszkańcy Gotówki zrobili wiele, by „Majówka” mogła odbywać się w lepszych warunkach i z ich udziałem. – Cały plac został wyrównany, zagospodarowany zielenią i ogrodzony. Na pięknym wzgórku ustawiliśmy altano-scenę dla artystów i ułożyliśmy do niej schody. Latem okolica jest zawsze zadbana i gotowa na imprezy. Wszystkie prace zostały wykonane w czynie społecznym, bo fundusz sołecki jest nieduży. Obiekt przez mieszkańców i koło gospodyń wiejskich jest wykorzystywany w 40 procentach, a chcielibyśmy w 100 proc. – dodał radny.

Na jego interpelację odpowiedzi udzielił wójt Kazimierz Smal. Stwierdził, że w związku z pandemią koronawirusa i z uwagi na kwestie sanitarne, a także ochronę zdrowia mieszkańców, organizowanie jakichkolwiek imprez na terenie gminy jest niemożliwe. Nie wiadomo, czy po zakończeniu epidemii, „Majówka” wróci do kalendarza gminnych imprez, bo wójt w piśmie do radnego takiej deklaracji nie złożył. Podziękował natomiast mieszkańcom za zaangażowanie na rzecz rozwoju wsi Gotówka. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here