Majówka w Lublinie i Świdniku

W majówkę warto wybrać się do lubelskiego Wirydarza

Pierwsze dni maja to nie tylko czas patriotycznego świętowania, ale również doskonała okazja do odpoczynku w rodzinnym gronie. W Lublinie i Świdniku sprzyjać temu będą zorganizowane przez samorządy i jednostki kultury wydarzenia.


Wycieczki, spotkania, warsztaty dni otwarte lubelskich obiektów to tylko niektóre z długiej listy majówkowych atrakcji w Lublinie. Warto spędzić ten czas w mieście!

Centrum Kultury

Położone w pobliżu placu Litewskiego Centrum Kultury zaprasza na wydarzenia dla młodszych i starszych. – Maj w Wirydarzu przywitamy teatralnie za sprawą dwóch wyjątkowych spektakli. „Fju, fju!” Pracowni Sztuczka (2 maja o godzinie 14.00) to przedstawienie dla maluchów powstałe w nurcie teatru dla najmłodszych. Zobaczymy też spektakl muzyczny „Kabaret Starszych Pań i Panów” (4 maja godzina 15.00), który wykorzystuje piosenki Jeremiego Przybory i muzykę Jerzego Wasowskiego – zapowiadają organizatorzy.

3 maja o godzinie 20.00 zagra Soul Service DJ Team, czyli Papa Zura, Cpt. Sparky oraz Burn Reynolds. Usłyszymy muzykę funk i soul, brudne brzmienia lat 60. i 70., mocne, niepokojące rytmy, jazzowe dęciaki. Dzień później, 4 maja o 20.00 wirydarzem zawładną dźwięki Brass & Beat w klimatach world music. Didżejskiemu setowi Janka Taraszkiewicza (Ya-Neck) będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu trębacza Marcina „Sushkina” Suszka i congisty Rafała Maja.

Na placu Litewskim Teatr Czytelnia Dramatu zaprezentuje wesołą i mądrą opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu sensu życia „Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek” (3 maja godzina 16.00). Na 1 maja zaplanowano na placu Litewskim piknik europejski. W programie m.in.: animacje, gry i zabawy dla dzieci, malowanie na szkle, quizy z nagrodami o Unii Europejskiej, wielkoformatowe gry planszowe czy interaktywna gra o Unii Europejskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Sezon Lublin w maju

W ramach trwającego w Lublinie do 5 maja Sezonu Lublin można jeszcze wziąć udział w darmowych wydarzeniach nie wymagających wcześniejszych zapisów. Do wyboru są np. spacery z przewodnikami.

29 kwietnia o godzinie 11.00 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski im. Aleksandra Janowskiego w Lublinie zaprasza do zwiedzenie budynku Poczty Głównej – Uczestnicy spaceru spotkają się na Poczcie Głównej, gdzie odbędą się warsztaty „Filatelistyka moje hobby”.

W kiosku filatelistycznym będą mogli kupić kartę pocztową ze znaczkiem i datownikiem upamiętniającym 450. rocznicę zawarcia unii polsko-litewskiej w Lublinie, a przewodnik opowie im o powstaniu poczty królewskiej w 1558 roku, wprowadzeniu trąbki pocztowej (1562), pierwszych znaczkach (1860), skrzynkach (1842) i stemplach pocztowych (1768).

30 kwietnia o godzinie 16.00 przez cztery godziny będzie można spacerować „szlakiem Sejmu Wielkiego w Lublinie, czyli spacerkiem przez Unię”. Początek spotkania na Wzgórzu Zamkowym.

1 maja od godziny 10.00 przy Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 1/3 rozpocznie się spacer po Lublinie z mapą. Na uczestników będzie czekać 7 różnych tras o zmiennej tematyce i długości, w tym dwie przetłumaczone na język angielski.

1 maja o 14.00 na placu Zamkowym startuje spacer po Lublinie z wierszami lubelskich poetów.

2 maja od 10.00 na placu Litewskim przez sześć godzin Poławiacze Pereł Improv Teatr będą zapraszali do wspólnego zdjęcia na wzór dzieła Jana Matejki z 1869 roku.

3 maja o godzinie 12.00 przed budynkiem Centrum Usług i Ochrony Zdrowia „IRYDION” (ul. Z. Krasińskiego 2) rozpocznie się wycieczka szlakiem lubelskich murali.

3 maja o godzinie 14.00 od Bramy Krakowskiej rozpocznie się dedykowana dzieciom wycieczka szlakiem Jagiellonów.

4 maja o godzinie 10.00 przed kamienicą na rogu ulic Rybnej i Noworybnej rozpocznie się wycieczka po śladach urodzonej w Lublinie Janiny Porazińskiej.

5 maja od godziny 10.00 odbędzie się gra miejska dla dzieci z podstawówek i ich rodziców szlakiem symboli Lublina. Zbiórka przy lubelskim Zamku.

5 maja o godzinie 11.00 z dziedzińca lubelskiego Zamku ruszy Baby Tour, czyli wycieczka po Lublinie dla rodziców z niemowlętami i malutkimi dziećmi. W tym roku będzie to spacer wyjątkowy, poświęcony 450. rocznicy podpisania aktu Unii Lubelskiej.

Skansen na majówkę

Podczas nadchodzącego długiego weekendu skansen będzie pracował bez zmian – od godziny 9.00 do 18.00. W czasie Sezonu Lublin w muzeum będą odbywać się spacery pod hasłem: „Wędrówka po Muzeum Wsi Lubelskiej z motywem – miasteczko sztetł w środku Europy”, warsztaty: „Malowane skrzynie czy zwiedzanie z przewodnikiem”.

Majówka muzycznie

1 maja o godzinie 18.00 w lubelskiej Filharmonii odbędzie się darmowy koncert z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej. Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, której towarzyszyć będzie chór Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie, Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej i Akademicki Chór UMCS im. J. Czerwińskiej.

5 maja o godzinie 12.30 Teatr Muzyczny w Lublinie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szerokiej publiczności oraz wykorzystując fakt, że rok 2019 został ogłoszony rokiem Stanisława Moniuszki, zaprezentuje w Muzeum Wsi Lubelskiej spektakl stanowiący skróconą i kameralną wersję jego opery tj.: „Straszny Dwór” pod nazwą „Nie taki Straszny Dwór – opera w pigułce”. Wydarzenie zakończy rodzinne odtańczenie poloneza.

5 maja w godzinach 12.00-16.00 na osiedlu St. Moniuszki na Czechowie odbędą się „urodziny Moniuszki” czyli piknik rodzinny, koncert, konkursy wiedzy, widowiska taneczne, gry terenowe, animacje dla dzieci, działania plastyczne i uroczysty tort

5 maja na placu Litewskim od 18.00 odbędzie się projekcja opery „Straszny Dwór” a od 20.30 do 22.00 – koncert najpiękniejszych arii i pieśni Stanisława Moniuszki

Majówkowy weekend w Kozłówce

Od 30 kwietnia – wystawa „1949–2019. Stale o Nowej Hucie” w Galerii Sztuki Socrealizmu. Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszył wykład Macieja Mieziana z Muzeum Krakowa „Nowa Huta to nie tylko socrealizm”.

1-3 maja w godzinach 10.00 – 15.00 – Mundurowa Majówka. Przez trzy dni majówki w kozłowieckim parku nie zabraknie atrakcji organizowanych przez służby mundurowe. Odbędą się pokazy sprzętu wojskowego, strażackiego, policyjnego i medycznego. Będzie można wziąć udział w prezentacjach i kursach dotyczących, między innymi, bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pierwszej pomocy. Ostatniego dnia wydarzeniu będzie towarzyszył IV Ogólnopolski Zlot Akordeonistów z występami, warsztatami i wystawą instrumentów, a także festiwal kuchni polowych, gry i zabawy dla dzieci oraz występy kapel ludowych z Lubartowa i Kamionki.

Od 27 kwietnia trwa wystawa „450-lecie Unii Lubelskiej. Historia, pamięć, tradycja” . Z końcem kwietnia w jednej z parkowych alejek zobaczymy edukacyjną wystawę dotyczącą unii lubelskiej. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jest czynne w godzinach 10:00-16:00 (oprócz poniedziałków). Z powodu dużego zainteresowania zwiedzaniem pałacu w tym okresie warto zarezerwować bilet online:www.muzeumzamoyskich.pl.

Majówka w Świdniku

Okazję do kulturalnej rozrywki i wypoczynku będą mieli również świdniczanie.

1 maja będą mogli wybrać się na koncert zespołu „Machina” w Gospodzie Leśnej przy ul. Wiejskiej. Występ rozpocznie się ok. 20, a bilety kosztują 15 zł. Jeśli będzie ładna pogoda, kapela zagra na zewnątrz. Zespół zagra piosenki ze swojej płyty „Czarodzieje Pustych Słów”, ale też znane i lubiane covery. Zespół został założony 10 lat temu. Tworzą go czterej muzycy z Lublina i Świdnika, którzy w swojej karierze mają nagrania z gwiazdami polskiej muzyki. W 2011 roku formacja wystąpiła w telewizyjnym show „Must Be The Music”, docierając do jego półfinałów.

2 maja wieczorem znowu będzie można zajrzeć do Gospody Leśnej, gdzie o 19 rozpocznie się Muzyczne Spotkanie (bilety po 15 zł) z Rafałem Tudrujem. Tudruj to ceniony gitarzysta, który w trakcie trwającej już 20 lat kariery wpółpracował m.in. z Urszulą, Izabelą Trojanowską, Budką Suflera. Muzyk jest liderem zespołu Queen Band, ale gra też z kapelą The Q!. SCHOOL.

3 maja świdnicki ratusz i Miejski Ośrodek Kultury zapraszają od godziny 14.00 na tereny zielone za urzędem miasta na Festyn Rodzinny. Na najmłodszych czekać tam będą ciekawe animacje, dmuchańce oraz ogromne szachy. O godzinie 16 wystąpi Helicopters Brass Orchestra, która już od 67 lat towarzyszy świdniczanom w czasie najważniejszych świąt i uroczystości. Czterdziestu muzyków pod batutą Rafała Maruszaka potrafi zagrać wszystko – od kompozycji z epoki renesansu po najnowsze przeboje taneczne. Na zakończenie, ok. godz. 17.30, zaplanowano potańcówkę z Maciejową Kapelą – zespołem, który powstał w 2013 roku w Lublinie z inicjatywy dwóch akordeonistów jako kontynuacja kapel podwórkowych. Obecnie składa się z czterech muzyków, grających miejskie szlagiery z dwudziestolecia międzywojennego, np. „U cioci na imieninach”, „Tylko we Lwowie”, „Bal na Gnojnej”, „Bal u Weteranów”, czy „Chodź na Pragę”. W przypadku złej pogody koncert i potańcówka odbędą się w Centrum Kultury. Festynowi towarzyszyć będzie wystawa motocykli WSK.

(EM.K., JN)