Malarstwo Miszczuka w Muzeum

7 września o 14.00 w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbędzie się wystawa malarstwa Stanisława Jana Miszczuka.

Stanisław Jan Miszczuk to artysta-malarz otwarty na liczne dziedziny sztuki, w kręgu jego zainteresowań pozostaje także rysunek, grafika i rzeźba. Wśród dzieł przez niego stworzonych są zarówno portrety jak i sceny rodzajowe, martwa natura i pejzaż. Motywami o szczególnym dla niego znaczeniu pozostają sceny batalistyczne oraz te z historii Polski. Realizm jest dla Miszczuka czynnikiem najistotniejszym w przedstawieniu modela czy obiektu.

Jego charakteryzujące się ogromną dbałością o szczegół, wiernie odwzorowujące temat malarstwo i rysunek cieszy się dużym zainteresowaniem tak w kraju, jak i poza jego granicami. Dzieła artysty znaleźć można w Polsce, Austrii, Francji, Rosji, Niemczech, Czechach, na Ukrainie, a nawet w Stanach Zjednoczonych, nie tylko w kolekcjach prywatnych, lecz też licznych instytucjach czy kościołach. Stanisław Jan Miszczuk tworzył od najmłodszych lat, już jako 22 latek swoje malarstwo, rysunki i pastele przedstawiał na pierwszej indywidualnej wystawie zorganizowanej w Rejowcu w 1968 roku.

W roku 2018 obchodzi 50-lecie działalności twórczej. Po wernisażu zagra duet Jarząbek – Jurkiewicz z programem opartym na twórczości Jacka Kaczmarskiego, Boba Dylana i Jaromira Nohavicy. (kg)