Mandat opłacisz kartą

Koniec z wymigiwaniem się od płacenia mandatów. W radiowozach chełmskiej „drogówki” już są montowane pierwsze terminale płatnicze, a policjanci sukcesywnie przechodzą szkolenie z obsługi urządzeń.

Zgodnie z wrześniowym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w styczniu ruszył pilotażowy program systemu regulowania mandatów, przewidujący montaż terminali płatniczych w policyjnych radiowozach. Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie otrzymała 108 takich urządzeń do rozdysponowania na wszystkie jednostki. Jak wyjaśnia nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy KWP, powiat chełmski jest jednym z pierwszych, dokąd trafią.
– Dostaliśmy dziewięć terminali. Od poniedziałku, 22 stycznia, rozpocznie się ich montaż w radiowozach oraz szkolenie policjantów w zakresie obsługi urządzeń. Z pewnością pod koniec stycznia kierowcy będą mogli już skorzystać z tej formy opłacenia mandatu – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.
Terminale w radiowozach mają być sporym ułatwieniem zarówno dla kierowców, jak i policjantów. Ci, którzy zostali ukarani za popełnione na drodze wykroczenie i zgodzili się z nałożoną karą, zaoszczędzą na czasie i nie będą musieli już ponosić dodatkowych kosztów, jak przy wykonywaniu przelewu czy płaceniu na poczcie. Wystarczy, że mają przy sobie kartę płatniczą lub mogą dokonać płatności telefonem.
Montaż urządzeń ma jednak przede wszystkim usprawnić pracę policji. Przepisy przewidują 3 rodzaje mandatów: kredytowany, zaoczny i gotówkowy. Ten ostatni zarezerwowany jest dla cudzoziemców, na stałe przebywających poza Polską. A złapanych na przewinieniu za kółkiem na terenie powiatu chełmskiego obywateli Ukrainy nie brakuje. Jeżeli któryś nie będzie miał przy sobie wystarczającej ilości złotówek, bez problemu zapłaci kartą. (pc)