Marszałek docenił najlepszych studentów

Po raz dziewiętnasty przyznano stypendia dla najwybitniejszych studentów Województwa Lubelskiego. Przed tygodniem, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, w imieniu marszałka, wręczył je członek zarządu województwa lubelskiego, Bartłomiej Bałaban. W tegorocznej edycji stypendium otrzymało 298 osób na łączną kwotę blisko 800 tysięcy złotych.

W tym roku na stypendium mogli liczyć nie tylko studenci zamieszkali na terenie województwa lubelskiego, ale również osoby spoza naszego regionu, ale studiujące w województwie lubelskim. W sumie stypendialne kryteria spełniło 298 osób, z czego 19 to studenci spoza naszego województwa, ale studiujący na lubelskich uczelniach. Największą liczbą laureatów mogą pochwalić się: Uniwersytet Medyczny w Lublinie (104 osoby), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (98 osób) oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (36 osób). Stypendyści kształcą się na 74 różnych kierunkach, a najliczniejszą grupę stanowią studenci kierunku lekarskiego (90 osób), prawa (31) i psychologii (11).

– Cieszę się, że mamy tak dużą grupę zdolnych stypendystów, bo to wy jesteście przyszłością naszego województwa. Jestem szczególnie dumny, że mamy w tej grupie dwie autorki patentu i wynalazku – mówił podczas gali w LCK, wicemarszałek Bartłomiej Bałaban, wręczając akt przyznania stypendium Aleksandrze Bandzerewicz, studentce Politechniki Warszawskiej, autorce patentu „Atrament do druku 3D w technologii reaktywnego atramentu RIP oraz do formowania kształtek” i Wiktorii Henzler, studentce Politechniki Lubelskiej, która stworzyła „Urządzenie do skręcania oraz statycznego jednoosiowego rozciągania próbek”.

Wśród stypendystów znalazło się również trzech studentów posiadających Kartę Polaka, którzy oprócz ponadprzeciętnych wyników w nauce, działali aktywnie za granicą na rzecz Polaków mieszkających za granicą i języka polskiego, kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej: Tomas Butkevic z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Semyon Minich i Mykola Ostapchuk (obaj z UMCS).

Każdy ze stypendystów przez najbliższe 6 miesięcy będzie otrzymywał po 450 zł brutto. Stypendia finansowane są w całości z budżetu województwa lubelskiego. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here