Marszałek jak dobry wujek

Kto szuka, ten znajdzie! To powiedzenie świetnie pasuje do działań Zarządu Województwa Lubelskiego, który w ubiegłym tygodniu postanowił po raz kolejny, już szósty, zwiększyć pulę środków na bezzwrotne dotacje dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w sytuacji nagłego niedoboru lub utraty płynności finansowej spowodowanej pandemią Covid-19. Tym razem o 3 mln złotych. W sumie do samozatrudnionych, mikro- i małych firm trafi aż 108,4 mln, o 34 mln więcej niż pierwotnie planowano.


Przypomnijmy! Program pomocowy LAWP cieszył się ogromnym zainteresowaniem i towarzyszyło mu wiele kontrowersji. Pierwszy nabór odbył się dokładnie przed rokiem i… został unieważniony z powodu zawieszenia się przeciążonej platformy do składania wniosków. W powtórzonym sierpniowym naborze pula dostępnych pieniędzy – 74 mln zł została wyczerpana już po czterech sekundach! Środków wystarczyło zaledwie dla co piątej firmy, a ponad 10 tysięcy przedsiębiorców, których wnioski wpłynęły po 4. sekundzie, od uruchomienia naboru, znalazło się na liście rezerwowej.

Ze względu na tak duże zainteresowanie Zarząd Województwa postanowił najpierw zwiększyć pulę środków na dotacje o 15 mln, do 89 mln zł. Potem jeszcze pięciokrotnie marszałek dokładał pieniędzy.  Ostatecznie do przedsiębiorców trafi aż 108,4 mln. – Dotychczas, w ramach finansowania kapitału obrotowego mikro i małych przedsiębiorstw, LAWP wypłaciła dofinansowanie 3067 przedsiębiorcom, na łączną kwotę ponad 103 mln zł. Teraz weryfikacji i ocenie poddawane są kolejne wnioski – informuje Monika Pietraszkiewicz z zespołu prasowego Kancelarii Marszałka.

Minimalne dofinansowanie wynosi 7 845,11 zł (to pomoc na okres jednego miesiąca dla samozatrudnionego lub przedsiębiorcy zatrudniającego 1 pracownika na pełny etat), a maksymalna kwota wsparcia wynosi 164 747,31 zł (w przypadku 49 pełnych etatów w firmie wnioskującej o pomoc na 3 miesiące). BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here