Marzą o tym zakątku

Mieszkańcy nie mogą się doczekać, kiedy między blokami Szwoleżerów 5 i 9 powstanie plac zabaw i skwer

Pomiędzy blokami na ulicy Szwoleżerów 5 i 9, na zaniedbanym zielonym terenie miał powstać plac zabaw i skwer dla mieszkańców. Jak na razie roboty utknęły w miejscu.


„Kolorowe Miejsce Spotkań” – tak mieszkańcy nazwali własny projekt rewitalizacji zielonego terenu pomiędzy blokami. Miał on zostać sfinansowany w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego. W tej sprawie już w ubiegłym roku odbyły się konsultacje, choć to nie było łatwe, bo w okolicy jest aż pięć wspólnot mieszkaniowych. Na Szwoleżerów pozostały tylko elementy zniszczonego placu zabaw z jedną huśtawką. – Brakuje nam miejsca do odpoczynku w najbliższej okolicy – podkreślają mieszkańcy.

Plany są bardzo obiecujące: na trawniku, pod mirabelką, po stronie parkingu przy Szwoleżerów 5, bliżej ogrodzenia KUL, ma powstać cienisty zakątek w którym znajdą się ławki do odpoczynku i być może stół do wspólnych sąsiedzkich spotkań. Mieszkańcy prosili również, by w tym miejscu stanęły solidne donice, w których mogliby sadzić kwiaty. Na terenie między blokami Szwoleżerów 5 i 9, na przestrzeni o powierzchni około 500 m2 znajdzie się miejsce na plac zabaw dla najmłodszych dzieci. W głębi placu, gdzie rosną drzewa i krzewy, planowana jest łąka pełna kwiatów i krzewów. Być może znajdą się tam również niewielkie rzeźby ogrodowe przedstawiające zwierzątka lub owady. Pierwszy przetarg miał być ogłoszony na wiosnę br. roku. Tak się jednak nie stało. Sprawę na bieżąco monitoruje radna Monika Orzechowska (PO), bo to dzięki jej staraniom udało się nie tylko ustalić właściciela działki, na której realizowany będzie plac, ale również doprowadzić do zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zapisu „teren pod zabudowę mieszkaniową” na „teren zielony”. – Ten plac jest dla mnie oczkiem w głowie. Wiem, że mieszkańcy bardzo na niego liczą – mówi radna.

– W tym roku na pewno uda nam się doprowadzić do dalszego remontu ulicy Szwoleżerów. Przetargi zostały już ogłoszone. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, remont powinien zakończyć się podczas tegorocznych wakacji – zapowiada Monika Orzechowska.

W sprawie remontu tej osiedlowej uliczki udało się też porozumieć z okolicznymi wspólnotami, które dołożą do przebudowy przylegających do ich posesji jej fragmentów. Przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu Szwoleżerów rozstrzygnięty został 22 maja br. Jednak kwota zgłoszona przez jedynego wykonawcę, który chciałby odremontować Szwoleżerów jest o 205 tysięcy wyższa niż planował wydać ratusz (planowana kwota to 300 000 zł.). – Realizacja nie jest zagrożona– uspokaja Karol Kieliszek z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin. Poczekać za to będzie trzeba na plac zabaw przy ul. Szwoleżerów.

– Trwa opracowanie dokumentacji projektowej, szczególnie w zakresie branży elektrycznej. Być może te prace uda zakończyć się pod koniec wakacji. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie niezbędnych pozwoleń i ogłoszenie przetargu – informuje Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza. W tej sprawie trwają rozmowy pomiędzy PGE a Gminą Lublin (EM.K.)