Matura postpandemiczna

Niemal 900 uczniów z chełmskich szkół średnich zmagało się z pisemnymi maturami. Mieli rację ci, którzy obstawiali, że na arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego będzie „Pan Tadeusz”. Wyniki matur 5 lipca.

Wyniki matury są ważne, zwłaszcza dla tych, którzy zamierzają studiować. Matura zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują wyniki egzaminu dojrzałości z danego przedmiotu lub przedmiotów (przede wszystkim na poziomie rozszerzonym) jako kryteria w procesie rekrutacji. Do tegorocznego egzaminu dojrzałości przystępuje 886 maturzystów ze szkół, dla których organem prowadzącym jest miasto Chełm.

Najwięcej w I LO – 191 osób, najmniej w ZSEiT – 35. Tegoroczni absolwenci liceów i techników to szczególny rocznik, który aż przez dwa lata uczył się w „kratkę”, w większości zdalnie. Ale za to, ministerstwo edukacji zdecydowało o okrojeniu części wymagań wobec maturzystów. Egzaminacyjny maraton rozpoczęli oni zaraz po „majówce”. 4 maja – przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tradycyjnie, jak co roku maturzyści mieli swoje typy w kwestii tematów wypracowań. Wielu odetchnęło z ulgą, gdy pojawił się „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, na podstawie którego należało wyjaśnić: „Czym dla człowieka może być tradycja?”.

Drugi do wyboru temat wypracowania nawiązywał do „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej, a w trzecim należało zinterpretować wiersz „Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana. 5 maja maturzyści pisali egzamin z matematyki, a 6 maja z języka obcego (na poziomach podstawowych). Najczęściej wybierane przez chełmskich maturzystów przedmioty do egzaminu na poziomie rozszerzonym to matematyka, wos, historia i geografia. Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa do 23 maja. Z kolei egzaminy ustne w części głównej zaplanowano od 18 do 20 maja. Wyniki egzaminu maturalnego zostaną ogłoszone 5 lipca. mo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here