Maturalny maraton wystartował

Kilka miesięcy temu bawili się na studniówkach, a teraz zdają jeden z ważniejszych egzaminów w życiu. Blisko tysiąc abiturientów z chełmskich szkół 4 maja przystąpiło do matur. Z jakim skutkiem, dowiedzą się pod koniec czerwca.

„Praca – pasja czy obowiązek” na podstawie fragmentu „Ziemi, planety ludzi” Anoine’a de Saint-Exupery’ego i wybranych przykładów z literatury albo interpretacja wiersza „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego – takie tematy do wyboru mieli maturzyści piszący wypracowanie na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym, który 4 maja zainaugurował tegoroczny maturalny maraton.
– Wybrałem temat o pracy. Uważam, że był prosty, bo jest mnóstwo przykładów, które dało się wykorzystać: „Lalka” Prusa, „Ziemia obiecana” Reymonta czy „Ludzie bezdomni” Żeromskiego. Ja przywołałem właśnie m.in. postać doktora Judyma, który swoją pracą traktował, jako misję – mówi Marek, licealista z Chełma.
Dłuższa wypowiedź pisemna to nie jedyne zadanie, z jakim musieli się zmierzyć. Był też tekst o wymieraniu języków i pytania z nim związane, fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz tekst o Henryku Sienkiewiczu i sławie, jaką przyniosło mu „Quo vadis”.
Abiturienci z II LO maturalne zadania z języka polskiego uznali za łatwe. – Po pierwszym dniu egzaminu nastroje były naprawdę dobre. Uczniowie częściej wybierali rozprawkę niż interpretację wiersza. Mówili, że temat im się spodobał i było o czym pisać – mówi Marta Klasura, dyrektor placówki. Zadowoleni z pierwszego egzaminu byli także maturzyści z I LO w Chełmie. – Z sal wychodzili uśmiechnięci – mówi dyrektor Teresa Kiwńska.
W piątek, 5 maja, uczniowie zmierzyli się z matematyką. – Tu, wiadomo, stres był większy – mówi Aneta, uczennica liceum. – Zwłaszcza dla „humanów”, czyli tych, którzy kształcą się w klasach mniej związanych z matematyką.
W tym tygodniu uczniowie będą pisać matury z języka angielskiego, matematyki (na poziomie rozszerzonym), wiedzy o społeczeństwie, języka niemieckiego, filozofii łaciny i biologii. W następnym tygodniu zaplanowano egzaminy z historii, chemii, rosyjskiego, historii muzyki i francuskiego. Ostatni tydzień matur to egzaminy z języków włoskiego i hiszpańskiego.
Obowiązkowo maturzyści muszą podejść do pisemnego egzaminu z języka polskiego, matematyki, języka obcego oraz jednego przedmiotu dodatkowego. Muszą też zdać egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego. Matury potrwają do 24 maja, a wyniki zostaną ogłoszone 30 czerwca.
Do egzaminu maturalnego w Chełmie podeszło: 198 uczniów z I LO, 198 z II LO, 79 z III LO, 83 z Technikum Ekonomicznego nr 3, 77 z IV LO, 38 z Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych, 105 z Zespołu Szkół Technicznych, 99 z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich i 72 z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5. (g, fot. sr)