Maturzyści nie mieli wolnego

W ubiegły piątek we wszystkich szkołach ponagimnazjalnych odbywały się uroczystości zakończenia roku klas trzecich. Tegoroczny weekend majowy był dla maturzystów wyjątkowo intensywny.
Jedni uzupełniali swoją wiedzę, inni odpoczywali, zbierając siły przed pierwszym z egzaminów maturalnych, który czeka na nich już w czwartek. Na początek, 4 maja część pisemna z języka polskiego. 5 maja to egzamin pisemny z matematyki. Maturzyści piszący nową maturę będą w trakcie egzaminów musieli zdać jeden egzamin z wybranego przedmiotu na rozszerzonym poziomie. W tym roku najwięcej osób zdecydowało się na język angielski (48,9% zdających); geografię (27,9% zdających) i matematykę 25,5% zdających).
Matury potrwają aż do 26 maja. Ci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych stawić się na majowym egzaminie, mają szansę jeszcze w czerwcu (dodatkowy termin to 1-20 czerwca). Poprawki będzie można pisać w sierpniu (22-25 sierpnia), tak by zdążyć jeszcze złożyć dokumenty na studia lub poprawić swój wynik z ubiegłego roku i wreszcie dostać się na wymarzony kierunek. W tym roku matura nadal będzie przeprowadzana w dwóch formułach – „starej”( do której przystąpią absolwenci LO i techników z lat 2004-2015) i „nowej” dla obecnego rocznika maturzystów i absolwentów z lat 2015-2016, którzy np. chcą podwyższyć swój maturalny wynik.
Świadectwa dojrzałości zostaną rozdane w szkołach 30 czerwca 2017 roku. W całej Polsce do egzaminów maturalnych przystąpi ok. 283 900 osób, tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących oraz techników. (EM.K.)