Maturzyści z liceum bawią się, a z techników – nie

zdjęcie poglądowe

Przez kwarantanny, zdalną naukę i niepewność w kwestii obostrzeń dotyczących organizacji imprez nie wszyscy chełmscy maturzyści zaplanowali studniówkę. Na balach w najbliższym czasie będzie bawić się młodzież z chełmskich liceów. W technikach nie zdążyli się zorganizować na czas. Szkoda, że u nich tradycji nie stanie się zadość.

W październiku ub.r. na studniówce bawili się uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie. Ich śladem poszli uczniowie jednej klasy maturalnej w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, którzy zorganizowali sobie imprezę w listopadzie. Wtedy też studniówkę chcieli sobie urządzić uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie.

Obawiali się powtórki lockdownu i chcieli zdążyć z balem, zanim będzie on niemożliwy. Wszystko było już zaplanowane, łącznie z wynajętym lokalem. Na bal zaproszono nauczycieli, w tym Edytę Chudobę, dyrektor „Ekonomów”. Zapowiadała ona, że z zaproszenia chętnie skorzysta, pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Nie pozwoliła. Kilka dni przed planowanym balem z powodu Covid-19 na zdalne nauczaniu skierowano aż 16 klas ZSEiM, w tym także maturalne.

W tej sytuacji nie było mowy o żadnej imprezie i rodzice postanowili przełożyć studniówkę na 4 lutego br. Ten termin jest nadal aktualny. Dzień później, w „Regencie” w Pawłowie, będą bawili się maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. W następny weekend, tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych, bal studniówkowy zaplanowała młodzież ostatnich klas z II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie.- Już wcześniej zawiązał się komitet studniówkowy, lokal jest zarezerwowany i tego, co wiem, przygotowania do studniówki trwają – mówi Zbigniew Niderla, dyrektor II LO w Chełmie. W najbliższą sobotę, 22 stycznia, na studniówce mają się bawić maturzyści IV LO w Chełmie.- Liczymy, że nic nie stanie na przeszkodzie i dojdzie to do skutku – mówi Marzena Koprukowniak, dyrektor IV LO w Chełmie.

Maturzyści z chełmskich liceów będą bawili się na studniówkach, w przeciwieństwie do ich kolegów z chełmskich techników (poza młodzieżą z ZSEiT, która urządziła sobie bal studniówkowy na początku roku szkolnego).

– Młodzież zdecydowała, że studniówek nie będzie – mówi Marta Mazurek, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie. – Żadna klasa nie zgłosiła takiej chęci, nie zawiązał się komitet organizacyjny, a wpływ miała na to sytuacja epidemiologiczna. Szkoda, bo uważam, że młodzież na tym traci. Proponowałam, aby zastanowili się nad balem maturalnym, ale na razie nie ma w tej sprawie bez odzewu. W tym tygodniu młodzież zdaje egzaminy zawodowe i na tym się skupia.

Maturzyści z Zespołu Szkół Technicznych też studniówek nie zaplanowali. Podobna sytuacja jest w Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych.

– Jesienią sytuacja była niepewna i trudno było cokolwiek przewidzieć i zaplanować – mówi Dorota Michalska, dyrektor ZSBiG w Chełmie. – Młodzież postanowiła, że studniówek nie będzie. Szkoda, bo kolejny element tradycji ginie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku sytuacja się poprawi i studniówki odbędą się już bez przeszkód.

Długie wytyczne

Pod koniec ub.r. Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały i wydały wytyczne w sprawie organizacji studniówek – zarówno w budynku szkoły, jak i poza nim. tj. w lokalach gastronomicznych, jak to będzie miało miejsce w przypadku chełmskich maturzystów. Wytyczne te wskazują na konieczność przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów prawa i zaleceń wynikających ze stanu epidemii. Uczestnik studniówki, który nie przekazał organizatorowi zaświadczenia o zaszczepieniu lub wyzdrowieniu, będzie traktowany jako osoba niezaszczepiona, na którą nałożono limity.

W uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz, gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Rekomenduje się, aby przy stolikach, w miarę możliwości, siedzieli uczniowie z jednej klasy. Rekomenduje się też zwiększoną częstotliwość (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych (tj.: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) oraz miejsc wspólnie użytkowanych (tj.: toalety, podłogi, blaty). W wytycznych czytamy, że należy wietrzyć pomieszczenia, z których korzystają uczestnicy, co najmniej raz na godzinę, a sale do tańczenia częściej. Rekomenduje się też taką organizację uroczystości, która ograniczy kontakty z osobami niebędącymi uczestnikami danej studniówki.

Przedstawiciele lokali gastronomicznych mają informować gości i obsługę, że w studniówce nie mogą brać udziału osoby chore na Covid-19, zakażone koronawirusem, przebywające w kwarantannie, izolacji. Są też odpowiedzialni za pozyskanie informacji o liczbie uczestników studniówki, poinformowaniu gości o wytycznych. Pracownicy lokalu i obsługa mają mieć zasłonięte maseczką usta i nos. Monitorowane ma być przestrzeganie procedur oraz wytycznych przez pracowników i uczestników studniówki. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here