MdM reaktywacja

Anna Kwiek, doradca kredytowy z Kancelarii Finansowej Krzysztof Nieznaj & Partnerzy w Lublinie, nie ma wątpliwości, że dodatkowe 70 milionów na MDM rozejdzie się w kilka dni

8 sierpnia zostanie uruchomiona dodatkowa pula środków na wypłaty dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych. Do beneficjentów trafi ponad 69 mln złotych. – Przy średnim dofinansowaniu na poziomie około 26 tys. pozwoli to na przyznanie wsparcia dla około 2,7 tys. dodatkowych wniosków. Szacuje się, że już po dwóch dniach pula może zostać wyczerpana – mówi Anna Kwiek, doradca kredytowy z Kancelarii Finansowej Krzysztof Nieznaj & Partnerzy w Lublinie.

Skąd ta dodatkowa pula środków na 2017 rok?
Anna Kwiek, doradca kredytowy z Kancelarii Finansowej Krzysztof Nieznaj & Partnerzy w Lublinie: Dzięki nowelizacją ustawy o MdM, która wejdzie w życie 8 sierpnia. Tego dnia banki wznowią przyjmowanie wniosków o dofinansowanie. Beneficjenci dostaną w sumie do dyspozycji dodatkowo ponad 69 milionów.
Kto może ubiegać się o te pieniądze?
Wszyscy, którzy spełniają wymagania programu MdM. To szczególnie optymistyczna wiadomość dla osób, które nie uzyskały dotąd wsparcia, a nie będą mogły o nie wnioskować w przyszłym roku ze względu na przekroczenie kryterium wieku (35 lat). Zła wiadomość jest natomiast taka, ze środków nie wystarczy zapewne na długo. Przy średnim poziomie dofinansowania na poziomie około 26 tys. pozwoli to na wsparcie około 2,7 tys. dodatkowych wniosków. Szacuje się, że środki mogą zostać już wyczerpane po dwóch dniach.
Czy z wnioskiem trzeba czekać aż do 8 sierpnia?
– Tego dnia banki wznowią przyjmowanie wniosków, ale już teraz zachęcam do sprawdzenia zdolności kredytowej oraz zebrania dokumentów wymaganych w procesie, aby nabycie lokalu odbyło się szybko i sprawnie. Od 10 lipca między innymi bank PEKAO SA oraz BZW BK sprawdzają już, czy możemy dostać kredyt i dofinansowanie, czy też nie.
Co z limitami cen w nowej puli dofinansowania w sierpniu w programie Mieszkanie dla Młodych?
W Lublinie oraz województwie stawki nie uległy zmianie. W stolicy województwa limity ceny metra kwadratowego wynoszą na rynku wtórnym 3 974,44 zł, na pierwotnym 4 857,64, a kwota dopłaty do 1 mkw 4 416,04 zł.
Osoby, które ubiegały się w tym roku o dopłatę i jej nie dostały, a zdecydowały się poczekać na przyszłoroczną pulę, także mogą wnioskować o dofinansowanie z sierpniowej puli?
Tak, ale ryzykują, bo muszą składać nowy wniosek. Mogą dostać pieniądze z dodatkowej puli, ale też mogą zostać z niczym. Jeśli nie otrzymają wsparcia, będą musiały na nowo zawnioskować o dofinansowanie w styczniu.  KB

Limity cen dla nowej puli dofinansowania w sierpniu 2017 r. w programie „Mieszkanie dla Młodych”Limity cen dla nowej puli dofinansowania w sierpniu 2017 r. w programie „Mieszkanie dla Młodych” r. wtórny r. pierwotny dopłata Lublin 3 974,44 4 857,64 4 416,04gminy sąsiadujące ze stolicą województwa 3 530,98 4 315,64 3 923,31pozostałe miasta 3 087,52 3 773,64 3 430,58* limit ceny 1 mkw oraz kwota dopłaty do 1 mkw.