Medale za niezłomność

Z kombatantami i działaczami opozycji antykomunistycznej spotkał się w Lublinie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Spotkanie było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych.


Minister Kasprzyk w asyście Lecha Sprawki, wojewody lubelskiego wręczał medale Pro Patria i medale Pro Bono Poloniae. – Medale Pro Bono Poloniae otrzymali Marianna Krasnodębska i Stanisław Łukasik. Z kolei medale Pro Patria odebrali Krzysztof Gilewicz, ks. ppłk Andrzej Piersiak, a także profesor Marek Pietraś – czytamy na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

To forma uhonorowania osób „wyróżniających się w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju, i szczególnymi zasługami w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny”.

Z kolei Lech Sprawka wręczył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy medale Stulecia Niepodległości. Otrzymali je Aleksander Krawyciński i Kazimierz Olszewski. Wyróżnienia przyznano za „zasługi dla niepodległej”.

Minister Jan Józef Kasprzyk ocenił, że „ rok, który minął, był niezwykle ważny dla przypomnienia jak ogromny jest nasz wkład w walkę o wolność, nie tylko Rzeczypospolitej, ale Europy i świata”.

– Przypadająca w ubiegłym roku 80. rocznica wybuchu II wojny światowej skłoniła nas wszystkich do refleksji, że to Polska była pierwszym krajem w Europie i na świecie, która powiedziała stanowcze „nie” dwóm największym zbrodniczym totalitaryzmom XX wieku – ocenił.

Opracował GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here