Do Mediolanu dwa razy w tygodniu

Linie lotnicze easyJet ogłosiły letni rozkład lotów z Lublina do Mediolanu. Rejsy do stolicy Lombardii będą odbywały się dwa razy w tygodniu, a od ubiegłego tygodnia można już rezerwować bilety.


Przez ostatnie 2 lata władze lotniska pracowały nad tym, aby to właśnie easyJet ponownie połączył Mediolan z Lublinem. Jak wyjaśniał w lipcu br. Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin, Mediolan to trasa o szczególnym znaczeniu przede wszystkim ze względu na liczne kontakty handlowe pomiędzy naszym województwem a regionami w północnych Włoszech. Poza tym w Italii pracuje wielu mieszkańców naszego województwa, dlatego władze lotniska liczą, że połączenie z Mediolanem znajdzie uznanie także wśród nich.
Inauguracja połączenia do Włoch odbędzie się 29 października br. Samoloty będą lądowały na głównym lotnisku Mediolanu, Malpensa, gdzie – poza Wielką Brytanią – easyJet ma największą bazę operacyjną z ponad 20 samolotami, własnym terminalem (Terminal 2) i ponad 60 trasami w ofercie. Lotnisko Malpensa połączone jest z centrum miasta szybką koleją (Malpensa Express), kursującą pomiędzy lotniskiem a dworcem Milano Cadornaco co 30 minut.
Ostatnio easyJet opublikował rozkład lotów z Lublina do Mediolanu na sezon letni.
– Letni rozkład lotów jest dogodny zarówno dla pasażerów, dla których Mediolan jest miejscem atrakcyjnym pod względem turystycznym, ale także dla tych, którzy do Włoch podróżują służbowo. Dlatego jestem przekonany, że ta trasa będzie cieszyła się dużym powodzeniem zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Mediolan to doskonała baza wypadowa na narty, ale także idealne miejsce do spędzenia majówki czy świąt – mówi Krzysztof Wójtowicz.
Letni rozkład lotów Mediolan-Lublin zacznie obowiązywać od 26 marca 2018 roku. Trasa będzie obsługiwana w poniedziałki i piątki. W poniedziałki samolot wystartuje z Mediolanu o godz. 11, by chwilę po godz. 13 być już w Świdniku. Stąd o 13.35 ruszy w lot powrotny do Mediolanu, gdzie zgodnie z rozkładem będzie kwadrans przez godz. 16. W piątki lot z Mediolanu zaplanowany jest na godz. 10:50. W Świdniku Airbus A320 – bo właśnie takie samoloty obsłużą trasę – będzie chwilę przed godz. 13. O 13.35 wystartuje w podróż do Mediolanu, gdzie wyląduje o 15.35. Taki rozkład będzie obowiązywał prawie do końca czerwca. Bilety na loty można rezerwować na stronie internetowej lotniska airport.lublin.pl albo bezpośrednio u przewoźnika na stronie easyjet.com.
Podczas gdy easyJet planuje loty w sezonie wiosennym, inny przewoźnik – irlandzkie linie Ryanair – odwołuje część połączeń. Dotyczy to ponad 2 tys. lotów zaplanowanych między 18 września a 28 października. Na oficjalnej stronie przewoźnika pojawiła się pełna lista skasowanych połączeń. Niestety znalazł się wśród nich ten z Portu Lotniczego Lublin. Chodzi o lot z ubiegłej soboty, 23 września, ze Stansted i powrotny.
Przedstawiciele Ryanaira tłumaczą, że problemy wynikają z trudności w skompletowaniu załóg samolotów, bo zbyt wielu pracowników wzięło urlop w tym samym czasie. Zgodnie z wymogiem Irlandzkiego Urzędu Lotnictwa Ryanair przesunął czas przeznaczony na urlopy z okresu kwiecień-marzec na okres styczeń-grudzień. Część urlopów trzeba było przesunąć na wrzesień i październik, aby rozliczyć je jeszcze w tym roku kalendarzowym. W internecie pojawiają się też opinie, że problemy wynikają z faktu, że część pilotów Ryanaira przeszła do konkurencji, w tym głównie linii Norwegian, która zaoferowała im lepsze warunki pracy. Ryanair zaprzeczył tym informacjom.
Każdy podróżny, którego lot został odwołany ma prawo domagać się odszkodowania. Mogą być to kwoty rzędu 250-600 euro. Na wysokość rekompensaty wpływ będzie mieć kilka czynników – np. rodzaj trasy czy dostępność innych połączeń z danego lotniska itd. Ryanair szacuje, że na odszkodowania wyda ok. 25 mln euro. (w)