Medycy kuszą, choć nie muszą

Dzień otwarty na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Maturzyści tłumnie stawili się 12 kwietnia na dniu otwartym Uniwersytetu Medycznego
w Lublinie.

W Cellegium Maius przy ul. Jaczewskiego przygotowano wiele atrakcji, prelekcji, warsztatów, a obecni studenci chętnie odpowiadali na wszystkie pytania gości.
Młodzież uczestniczyła w prelekcjach dotyczących poważnych tematów, prezentowanych jednak w bardzo przystępny sposób, jak „Wojny klonów. Rzecz o odporności”, o „Super mocach tkanki tłuszczowej”, albo np. „Tajemnicy ukrytej w uśmiechu”, podczas, którego publiczność dowiedziała się o tym, co jeszcze widzi stomatolog oprócz zębów. Natomiast pod tytułem „1+1=3, czyli skomplikowana matematyka miłości według ginekologa” kryła się również interesująca prelekcja dla przyszłych adeptów medycyny. Przygotowano również wykład w jeżyku angielskim pt. „Why science?”, który był skierowany do ciekawych świata i nauki. Nie zabrakło też warsztatów z każdej dziedziny medycyny. Odwiedzający wybierali spośród 23 zajęć, które miały przekonać ich do studiowania właśnie na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Nie zabrakło też prezentacji poszczególnych kierunków studiów. Absolwenci i obecni studenci chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, zachęcali do podjęcia nauki na kierunkach: położnictwo, lekarski, stomatologia, biomedycyna i elektroradiologia. W swojej ofercie edukacyjnej uczelnia posiada 23 kierunki studiów. Maturzyści mieli okazję do obejrzenia krótkich filmików promocyjnych. Ale, jak wiadomo, studia to nie tylko nauka, o czym również przekonywano młodych. Zachęcano ich np. działalnością w organizacjach studenckich, huczna zabawę w ramach Medykaliów i opowieściami o studenckim życiu w akademiku.

Władze uczelni zaznaczają, że jest to wyjątkowy uniwersytet idealny dla osób, które mają otwarty umysł, są ambitne, a przede wszystkim chcą pomagać innym i przyczynić się do rozwoju medycyny. Uniwersytet Medyczny jako jeden z niewielu nie może narzekać na brak chętnych mimo niżu demograficznego. Obecnie jego indeksami może pochwalić się ok. 7500 studentów. Tegoroczna rekrutacja rozpoczęła już 9 kwietnia elektroniczna rejestracja kandydatów.

Joanna Niećko