Medyczna pionierka z Chełma

Prof. Karolina Dżaman

Dzięki reportażowi w telewizji TVN o jej sukcesie usłyszała cała Polska. Mało kto wie jednak, że prof. Karolina Dżaman, pod kierunkiem której po raz pierwszy w naszym kraju stworzono sztuczny nos, sporą część życia spędziła w Chełmie. Jest m.in. absolwentką SP nr 6 oraz I LO. – W wolnych chwilach lubię odpoczywać nad Jeziorem Białym – mówi Nowemu Tygodniowi.

Kilka tygodni temu w programie Dzień Dobry TVN pojawił się reportaż pod tytułem „Przez nowotwór stracił nos, teraz ma protezę. Zacząłem drugie życie”. Opisano w nim historię 52-letniego Andrzeja Śledziaka, który przez chorobę przez jakiś czas musiał żyć bez nosa. W rozmowie z dziennikarzem TVN przyznał, że wyglądał potwornie, bał się wychodzić z domu, był bliski załamania nerwowego. Wszystko zmieniło się dzięki pracy zespołu z kliniki otorynolaryngologii w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, kierowanej przez prof. Karolinę Dżaman, która sporą część swojego życia, a zwłaszcza dzieciństwo, spędziła w Chełmie. Co prawda, jak sama przyznaje, urodziła się w Warszawie, ale gdy miała 2 lata jej rodzice przeprowadzili się do Chełma.

– Odbyło się to w ramach akcji „Chełm 80” – wspomina w rozmowie z „Nowym Tygodniem”. – Rodzina przyjechała budować Chełm i tu już została na stałe. W ramach tej akcji do Chełma co roku, w okresie letnim, przybywała grupa kilku tysięcy studentów, by pracować na rzecz miasta – precyzuje profesor. Mama późniejszej lekarki, Zofia Frydel, była weterynarzem, diagnostą laboratoryjnym, wykładała w Szkole Pielęgniarskiej w Chełmie. – Ojciec, Zbigniew, to dziś emerytowany wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Chełmie, laureat tytułu „Nauczyciel Roku 1994” za osiągnięcia w skali międzynarodowej, opiekun jedenastu mistrzów świata w konkursie „Złota Kielnia” – mówi Karolina Dżaman.

Mała Karolina z wyróżnieniem ukończyła SP nr 6 w Chełmie. Już wtedy interesowała się zagadnieniami przyrodniczymi (zdobyła drugie miejsce w województwie w konkursie kuratoryjnym z biologii, ale też humanistycznymi (była czwarta w tym samym konkursie z języka polskiego). Potem rozpoczęła naukę w I Liceum Ogólnokształcącym, w klasie o profilu ekologicznym. – W szkole średniej kontynuowałam swoje zainteresowania dotyczące ochrony zdrowia, brałam udział w olimpiadach biologicznych, ekologicznych, reprezentowałam Chełm w ogólnopolskim konkursie „Asy”, zdobywając wraz z kolegą z klasy Tomkiem Skórą, maksymalną liczbę punktów w dziedzinie wiedzy biologicznej dla drużyny z Chełma – wspomina.

W tym samym wydarzeniu brała też udział siostra bliźniaczka Karoliny, Zuzanna, wspierając drużynę w dziedzinie z geografii.

– W I LO działałam też w Kole Ekologicznym „Bios” prowadzonym przez Liliannę i Dariusza Kosteckich, które wsławiło się licznymi akcjami na rzecz ochrony przyrody, w tym słynną akcją „Ochrony siedlisk wodniczki na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego” – opowiada profesor. To właśnie w Liceum im. Stefana Czarnieckiego Karolina poznała swojego przyszłego męża – Daniela Dżamana. Po szkole średniej (1997 r.) dostała się na Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie (obecny Warszawski Uniwersytet Medyczny). AM ukończyła z trzecim wynikiem na roku, uzyskując tytuł lekarza w 2003 r. W trakcie studiów odznaczona została Złotą Odznaką Studenckiego Towarzystwa Naukowego, a także zdobyła trzy razy Stypendium Ministra Zdrowia za osiągnięcia w nauce.

W 2012 r. uzyskała tytuł specjalisty otorynolaryngologii, a w 2016 r. specjalizację w dziedzinie laryngologii dziecięcej. Wciąż się kształci. Obecnie szkoli się w zakresie audiologii i foniatrii. Uczyła się też za granicą. Była na stażu w Szwajcarii i Austrii, a także na kursach chirurgicznych m.in. w USA, Włoszech, Niemczech czy Hiszpanii. Mało tego, absolwentka I LO w Chełmie równolegle ze studiami medycznymi studiowała finanse i bankowość na Wydziale Ekonomiki i Organizacji Ochrony Zdrowia w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie, uzyskując w 2005 r. tytuł magistra ekonomii.

Na Zamku Królewskim w Warszawie z prof. Adamem Bodnarem (Rzecznik Praw Obywatelskich RP) i prof. Antonim Krzeskim (pionier rynologii w Polsce) – wykonane 1 grudnia 2022 r. Profesor K. Dżaman prowadziła z prof. Bodnarem uroczystość jubileuszową międzynarodowej konferencji laryngologicznej – Rhinoforum (20-lecie).

W 2008 r. została doktorem nauk medycznych, w 2017 r. doktorem habilitowanym, a od 2019 r. ma tytuł profesora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Od 2021 r. jest kierownikiem jednej z czołowych w Polsce klinik – Kliniki Otorynolaryngologii CMKP w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim. Od 20 lat prowadzi też zajęcia ze studentami medycyny, a także lekarzami w trakcie specjalizacji z otolaryngologii i medycyny rodzinnej.

Do głównych zainteresowań prof. Dżaman w obszarze laryngologii należą choroby nosa i zatok, a także nowotwory głowy i szyi. Poskutkowało to tym, że w styczniu tego roku, wraz ze swoim zespołem, wykonała pierwszy w Polsce udany zabieg wszczepienia implantów zakotwiczonych w obręb środkowej części twarzoczaszki, umożliwiający stabilne mocowanie protezy nosa u pacjenta po całkowitej amputacji nosa z powodu raka. Wspomniany już 52-letni Andrzej Śledziak przez jakiś czas, zamiast nosa, miał dziurę, której nie można było uzupełnić przeszczepami jego własnych tkanek.

– Operacja wykonana przez mój zespół pozwoliła mężczyźnie na powrót do życia społecznego – cieszy się pani profesor.

Od 5 lat Karolina Dżaman koordynuje Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi na Mazowszu, w trakcie którego pacjenci mogą zgłaszać się na bezpłatne badania laryngologiczne. Od marca 2022 r. została nominowana na wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie otolaryngologii dla województwa mazowieckiego.

– Poza medycyną moją pasją jest także tenis ziemny i tańce polskie – opowiada. Przez 17 lat późniejsza profesor medycyny była tancerką zespołów folklorystycznych. W latach 1985-1997 działała w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej „Murawina”, a w czasie studiów tancerką Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, wraz z którym prowadziła akcje charytatywne „Podaj Serce” na rzecz ludzi chorych na stwardnianie rozsiane. – W wolnych chwilach lubię przyjeżdżać do Okuninki, gdzie wraz z przyjaciółmi z dzieciństwa wypoczywam w swoim domku letniskowym nad Jeziorem Białym – podsumowuje. Karol Garbacz

Zespół lekarski wykonujący protezę nosa i pacjent z protezą