Metafizyczny Mądzik w panteonie artystów

Prof. Leszek Mądzik, reżyser Sceny Plastycznej KUL oraz wykładowca KUL, został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za całokształt działalności artystycznej.


Nagroda przyznawana jest od ponad 20 lat wybitnym polskim artystom, twórcom oraz animatorom kultury. Inni tegoroczni laureaci nagrody to m.in. aktorzy: Katarzyna Łaniewska i Wiesław Gołas, dyrygent Kazimierz Kord, rzeźbiarz i performer Jacek Adamas, reżyserka Maria Dłużewska, kompozytor Michał Lorenc oraz pisarz Wojciech Wencel.

Jest to niejako wyróżnienie również dla samej uczelni, z którą Leszek Mądzik związany jest od ponad pół wieku. To właśnie na KUL, w 1966 r. rozpoczął studiowanie historii sztuki. Tutaj też zaangażował się w działalność Teatru Akademickiego, którego został scenografem. Od 1969 r. stał się twórcą autorskiego Teatru Scena Plastyczna KUL, z którym przez kolejne dziesięciolecia, z udziałem aktorów – lubelskich studentów – wystawił szereg niezwykłych spektakli, pokazywanych przed publicznością teatralną w różnych zakątkach świata (Europa, Azja, Ameryka), oczywiście także w Polsce. Pierwszym spektaklem był wystawiony wiosną 1970 r. „Ecce homo”, wskazujący na przyszłe pole zainteresowań artysty: subtelnie przekazywany – światłem, dźwiękiem, ruchem aktorów – element metafizyki i mistyki stał się jego znakiem rozpoznawczym.

Podróże zainspirowały z czasem L. Mądzika do interesujących fotografii będących zapisem wrażeń i osobistych refleksji artysty. L. Mądzik otrzymał już m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz jedno z najwyższych odznaczeń papieskich przyznawanych osobom świeckim, czyli Pro Ecclesia et Pontifice, (tzn. Dla Kościoła i Papieża). Marta Żyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here