Metamorfoza zamku w Krupem

27 kwietnia gmina Krasnystaw podpisała umowę z urzędem marszałkowskim w Lublinie na realizacje zadania „Zagospodarowanie ruin zamku w Krupem”. Inwestycja pochłonie 9,9 mln zł, z czego 8,4 mln zł to dotacja. Znamy szczegóły inwestycji.

Gmina Krasnystaw otrzyma unijne wsparcie na zagospodarowanie ruin wokół zamku w Krupem. Znamy dokładne założenia projektu, który ma zostać zrealizowany do końca października 2019 r. – W ramach przygotowanej dokumentacji architektonicznej wykonanej przez pracownię architektoniczną Łukasz Szleper Projekt z Wrocławia przewidziane jest wykonanie restauracji dziedzińca głównego, powstanie tam platforma widokowa, do której będzie prowadził most z odtworzoną bramą wjazdową – informuje Edyta Gajowiak-Powroźnik, sekretarz gminy Krasnystaw. Dziedziniec będzie pełnił też rolę sceny przy okazji realizacji wydarzeń plenerowych, takich jak np. Sobótki, koncertów, kiermaszów. – Z dziedzińca będzie można przejść na basztę narożną, która będzie odtworzona z funkcją wieży widokowej. Rewitalizacja będzie miała za cel również zabezpieczenie murów i sgraffitów umieszczonych na attykach.
Zaplanowano też odtworzenie dwóch komnat w piwnicach zamku z przeznaczeniem na pomieszczenia wystawienniczo-ekspozycyjne z zapleczem sanitarnym, toaletą i pomieszczeniem gospodarczym. Teren wokół zamku zostanie uporządkowany, powstanie system alejek, ławek, oświetlenie, uporządkowane zostaną fosy. – Zostaną wykonane obrysy murów okalających zamek z narożnymi bastejami oraz powstanie drugi most prowadzący do dworu Rejów – zapowiada Gajowiak-Powroźnik. W ramach inwestycji powstaną przyłącza wodno-kanalizacyjne oraz iluminacja zamku. W ramach zadania przewidziane są również prace archeologiczne.
Warto dodać, że gmina Krasnystaw przygotowuje się też do rewitalizacji wieży w Krynicy. To drugi obiekt tego typu w Polsce (pierwszy to wieża von Fahrenheita w Rapie na Mazurach). – Modernizacja będzie polegać na oczyszczeniu i zabezpieczeniu ścian wieży w tym wykonaniu uzupełnienia tynków, wykonaniu bramy drewnianej z okuciami zabezpieczającej wejście do wieży, oczyszczeniu zabezpieczenia oraz wymianie pokrycia dachowego wykonanego z gontu, ułożeniu posadzki z cegły wewnątrz wieży oraz wykonaniu wokół niej opaski z kamienia – wylicza sekretarz. W ramach projektu przewidziano zagospodarowanie niewielkiej działki wokół wieży oraz przygotowane drogi dojazdowej ułatwiającej lepszą komunikację do obiektu. (kg)