Miała twarz we krwi

Po tym, jak 60-letnia rowerzystka zderzyła się z osobówką, przez kilkadziesiąt minut zablokowany przez przejazd jednym pasem na ul. Lubelskiej

Tak mówią świadkowie, którzy widzieli, jak 60-letnia kobieta, przejeżdżająca rowerem przez jezdnię na ul. Lubelskiej w Chełmie, wpadła wprost pod koła samochodu.

Do zdarzenia doszło wieczorem 7 lipca na przejściu dla pieszych przy ul. Lubelskiej, nieopodal ul. Bednarskiej.
– 60-letnia chełmianka wjechała na przejście dla pieszych i nie ustąpiła pierwszeństwa kierującemu skodą 80-letniemu mężczyźnie – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik chełmskiej policji.
Osoby, które akurat wtedy czekały nieopodal na przystanku autobusowym, przyznają, że nie wyglądało to najlepiej. – Nie widziałem samego momentu uderzenia. Widziałem tylko, jak kobieta podniosła twarz. Była cała we krwi. Ktoś natychmiast wezwał pogotowie, zabrano ją do szpitala – opowiada nam świadek zdarzenia.
Na szczęście wypadek skończył się na potłuczeniach, zadrapaniach i mandacie dla rowerzystki. Jak wskazuje policja, to właśnie ona doprowadziła do kolizji.
Zaledwie trzy dni później doszło do kolejnego zderzenia rowerzysty. Tym razem w zderzeniu z samochodem ucierpiała 49-letnia chełmianka. Jechała ul. Wygon prawą stroną jezdni, gdy nagle, bez zasygnalizowania, zaczęła skręcać na lewy pas. Wpadła wprost pod koła wyprzedzającego ją samochodu. Kierował nim 70-letni mężczyzna, również mieszaniec Chełma. Poszkodowana z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala.

Pedałuj bezpiecznie

Chełmianie pokochali rowery. Cyklistów jest w mieście pełno i to nie tylko w weekendy, ale także w dni powszednie. Niestety, wielu z nich jest na bakier z przepisami ruchu drogowego. Policja apeluje o rozwagę i przypomina podstawowe zasady obowiązujące rowerzystów.
l Rowerem po chodniku jeździć nie wolno. Rowerzysta powinien poruszać się po ścieżce rowerowej, a gdy jej nie ma – po ulicy. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę jest dozwolone w wyjątkowych sytuacjach: gdy jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu, podczas złej pogody lub gdy są spełnione jednocześnie trzy warunki: chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym) i brakuje oddzielonej drogi dla rowerów.
l Rowerzysta NIE MOŻE: jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach; jechać obok innego uczestnika ruchu (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego), przejeżdżać rowerem przez ulicę po przejściach dla pieszych; kierować w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; korzystać podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
l Rower musi być wyposażony w: co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, sygnał dźwiękowy, co najmniej jedno białe światło z przodu oraz dwa światła z tyłu: odblaskowe i pozycyjne. (mg)