Miasto Izbica!

Jeszcze wtedy wójt Jerzy Lewczuk odbiera z rąk Mateusza Morawieckiego akt nadania praw miejskich Izbicy.

Po ponad 150 latach Izbica odzyskała prawa miejskie. Dokument nadania praw z rąk premiera Mateusza Morawieckiego odebrali wówczas jeszcze wójt Jerzy Lewczuk i przewodniczący rady gminy, Janusz Dusznik. Izbica stała się 51. miastem w województwie lubelskim.

Uroczystość wręczenia aktów nadania praw miejskich odbyła się 30 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Izbica utraciła je ponad 150 lat temu, a była to – jak mówił premier Mateusz Morawiecki – kara cara rosyjskiego za wsparcie Powstania Styczniowego.

– Zmieniamy te wektory historii. A przez dekady mało kto dostrzegał ten problem. Cieszę się, bo oznacza to także aspiracje, wzrost ambicji lokalnych społeczności. Chciałbym, żeby to, co dzisiaj się tutaj dzieje, oznaczało wkrótce rozwój, szybszy postęp i lepszą infrastrukturę także dla społeczności lokalnych, dla waszych gmin miejsko-wiejskich – powiedział podczas uroczystego nadania praw miejskich premier Mateusz Morawiecki. Obok Izbicy prawa odzyskało jeszcze dziewięć innych miejscowości.

– Dla mieszkańców to sprawiedliwość przede wszystkim dziejowa – podkreślał z kolei Jerzy Lewczuk, wtedy jeszcze wójt, a obecnie burmistrz miasta i gminy Izbica. – Car w 1869 roku dekretem odebrał prawa miejskie. Niewątpliwie to spowodowało, że został zahamowany rozwój samego miasteczka. Teraz to wszystko wraca i nareszcie obalamy ten układ carski.

Burmistrz Lewczuk ma nadzieję, że miasteczko będzie przyciągać inwestorów. – Mamy bardzo dobre położenie, nawet gdy powstanie droga szybkiego ruchu, to też wtedy na Izbicę będzie zjazd, kolej. To są takie niewątpliwie walory, które mogą służyć rozwojowi tego miasta. Chciałbym również, żeby miasto miało przygotowane tereny pod zabudowę jednorodzinną – twierdzi Lewczuk.

1 stycznia br. w Urzędzie Miasta i Gminy Izbica zmieniły się szyldy, urzędowe pieczątki. Jest rada miejska i jest burmistrz, a nie wójt. – Społeczeństwo z tytułu nadania praw miejskich nie poniosło żadnych kosztów. Nie wzrosły podatki od nieruchomości, ani opłaty lokalne. Po prostu mieszkamy w miasteczku, które wierzę w to z każdym rokiem będzie się rozwijało – mówi Jerzy Lewczuk.

Izbica Wieś i Izbica Osada utworzyły 51. miasto w województwie lubelskim, drugie w powiecie krasnostawskim. Świętowanie nadania praw miejskich jest planowane na przełomie maja i czerwca br. podczas uroczystego otwarcia Centrum Turystyczno-Edukacyjno-Kulturalnego w Izbicy. (ps)

1 KOMENTARZ

  1. Zamiast propagandy dużo lepiej byłoby stworzyć w Izbicy miejsca pracy. Ludzie szukają pracy w Krasnystawie i innych gminach a w zamian będziemy mieli podwyżkę podatków bo w mieście podatki są wyższe. Czy pan wójt i gmina zapłaci nam za te podwyżki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here