Miasto rozbłyśnie świątecznie

Po 6 grudnia nasze miasto rozbłyśnie światełkami. Świąteczny klimat utrzyma się do połowy stycznia. Ratusz planuje w tym roku nowe „świetlne atrakcje”.
– W pobliżu Trybunału Koronnego, tak jak w roku poprzednim, ustawione zostaną figury aniołów. Plac po Farze ozdobi duża świąteczna choinka. Nowością będzie aż 4, 5 metrowa figura anioła, która zajmie miejsce przed ratuszem, obok dobrze już znanego lublinianom renifera ciągnącego sanie. Anielskie figury swoim wyglądem będą nawiązywać do fresków z Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza..
W tym roku szopka bożonarodzeniowa ponownie zostanie ustawiona obok bazyliki Ojców Dominikanów na końcu ulicy Złotej. Nie zmieni również swojego kształtu. Miasto postawiło na ubiegłoroczną lokalizację. Powrotu szopki pod ratusz domagał się w swojej październikowej interpelacji radny PiS Mieczysław Ryba. – Taka lokalizacja ma swoją tradycję i o wiele lepiej wpisuje się w bieg życia miasta. Szopka ustawiona w tym miejscu jest bardziej widoczna, więcej przechodniów może uczestniczyć we wspólnym kolędowaniu – argumentował radny. Według Ratusza szopka pozostaje na Złotej z powodu odbywającego się w okresie świątecznym Festiwalu Bożego Narodzenia. Kolędujący w stajence mogą, w razie niepogody, szybko przenieść się do pobliskich budynków oo. Dominikanów, co jest ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczestników festiwalu. Lubelska szopka ma prawie 20-letnią tradycję – po raz pierwszy pojawiła się w 1999 roku. Budowano ją już przed Ratuszem, na placu po Farze a od kilku lat staje na końcu ulicy Złotej. W tym roku ma być gotowana na Wigilię Starego Miasta, która odbędzie się 18 grudnia.(EM.K.)