Miasto wśród koniczyn i słoneczników

W tym roku kwietna łąka pojawi się również na ulicy Nałęczowskiej

Łąki kwietne w Lublinie zakwitną również w tym roku. Mimo epidemii koronawirusa miasto szykuje przetarg w tej sprawie. Łąki pojawią się m.in. na al. Unii Lubelskiej, przy ulicy Głębokiej, przy Zalewie Zemborzyckim czy w wąwozie „Rury”.


– Łąki kwietne, tak lubiane przez mieszkańców Lublina, zakwitną również w tym roku. Mimo trwającej epidemii przygotowujemy właśnie postępowanie przetargowe na zamówienie, które pozwoli mieszkańcom cieszyć się niemal 26 tys. m2 łąk kwietnych, muraw ekstensywnych oraz łanów słoneczników – mówi Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Nowością będą tzw. murawy ekstensywne, które charakteryzują się powolnym wzrostem, dlatego wymagają koszenia tylko dwa razy w roku. – Podobnie jak łąki, murawy ekstensywne są atrakcyjne wizualne, gdyż dzięki wmieszaniu w materiał siewny nasion ziół i kwiatów, pięknie zakwitają – tłumaczy M. Głazik. Murawy ekstensywne mają się pojawić w pasach drogowych o łącznej powierzchni ponad 1,4 ha.

Oprócz tego w ramach uczczenia 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II (będziemy ją obchodzić 18 maja) w dwóch miejscach w Lublinie zakwitną słoneczniki. Łany tych kwiatów o łącznej powierzchni około 25 arów pojawią się w pasie dzielącym ulicę Jana Pawła II oraz na rondzie im. 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Miejsca, w których w tym roku pojawią się łąki kwietne:

al. Unii Lubelskiej, (pas dzielący o powierzchni 2093 m2); ul. Głęboka, (pas dzielnicy o pow. 2520 m2 ); przy Zalewie Zemborzyckim, (o pow. 1456 m2); w wąwozie „Rury”, (o pow. 1154 m2); na rondzie im. Mokrskiego (koło Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), o pow. 660 m2; ul. Nałęczowska, (pas o pow. 517 m2); przy ul. Bernardyńskiej, (o pow. 300 m2) ; na pętli autobusowej przy ul. Wojciechowskiej, o pow. 163 m2 GR