Międzynarodowe przekazy pieniężne – czas, opłaty i limity

Jeśli masz krewnych lub robisz interesy za granicą, to najprawdopodobniej słyszałeś już o międzynarodowych przelewach pieniężnych. Może pracujesz w innym kraju (lub planujesz to zrobić) i chcesz finansowo wesprzeć rodzinę lub wysyłać część swojej pensji do domu, aby ją zaoszczędzić lub zainwestować? W takim wypadku na pewno zainteresuje cię proces międzynarodowych przekazów pieniężnych.

Przelewy pieniężne z dowolnego miejsca na świecie

Międzynarodowy przekaz pieniężny może wydawać się skomplikowanym procesem, jeśli nie jesteś z nim zaznajomiony. Przelewy międzynarodowe są bardzo podobne do przelewów lokalnych, które wykonujemy prawie codziennie. Wiążą się one tylko z nieco większą procedurą i mogą potrwać dłużej. Ale kiedy zapoznasz się z tym procesem, zarejestrujesz się na stronie i dokonasz pierwszego przelewu, to następnym razem wszystko już będzie łatwiejsze. Western Union jest jedną z firm oferujących usługi międzynarodowych przekazów pieniężnych. Ma ponad 500 000 placówek swoich agencji w około 200 różnych krajach, co czyni tę usługę jeszcze bardziej dostępną i wygodną dla każdego. Ponadto firma ta oferuje kilka różnych metod przekazywania i odbierania pieniędzy, które poniżej przeanalizujemy.

Sposoby na przesyłanie i otrzymywanie pieniędzy za granicą

Postęp technologiczny ułatwia nam życie, dlatego unikamy usług, które wydają się zbyt skomplikowane. Z tego powodu wygoda i elastyczność to cechy, które muszą posiadać międzynarodowe przekazy pieniężne. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, Western Union oferuje kilka różnych sposobów przekazywania pieniędzy: online, poprzez mobilną aplikację i przesyłanie gotówki. W ten sposób każdy może wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie metodę. Jednak przekazując pieniądze za granicę, należy także wziąć pod uwagę wygodę dla odbiorcy. Dlatego ważne jest, aby mieć kilka opcji otrzymywania pieniędzy. Western Union daje możliwość wyboru jednej z trzech metod transferu pieniędzy na całym świecie. Są to: przelew na portfel mobilny, na konto bankowe i gotówka. Tylko w niektórych krajach nie wszystkie z tych opcji są dostępne, więc na wszelki wypadek pamiętaj o ich wcześniejszym sprawdzeniu. Nie zapominaj też, że przed dokonaniem przelewu będziesz musiał podać pewne informacje o odbiorcy, które zależą od wybranej metody przelewu.

  • Aby przelać pieniądze na konto bankowe odbiorcy, musisz podać jego: imię i nazwisko, nazwę banku, numer konta bankowego i kod banku.
  • Aby przelać pieniądze na portfel mobilny: imię i nazwisko odbiorcy oraz numer telefonu, który jest połączony z jego portfelem mobilnym.
  • Aby przelać gotówkę: imię i nazwisko odbiorcy, jego dokładny adres domowy oraz lokalizację najbliższej dla niego placówki Western Union.

Czas trwania przekazów międzynarodowych

Jak już wspomnieliśmy, przelewy międzynarodowe trwają nieco dłużej niż przelewy krajowe, więc bądź na to przygotowany. Jedną z rzeczy, które możesz zrobić, aby wykonać przelew szybko, jest przesłanie gotówki. Takie przekazy pieniężne za pośrednictwem Western Union docierają do odbiorcy za granicą w ciągu kilku minut. Jeśli wybierzesz inną metodę, odbiorca może być zmuszony dłużej czekać na pieniądze.

Opłaty transferowe i kurs wymiany

Kolejną rzeczą, która może cię martwić, jest opłata za przelew. Pamiętaj jednak, że nie jest ona jedynym kosztem składającym się na ostateczną kwotę płatności. Cena końcowa składa się bowiem z opłaty za przelew, opłaty za wymianę waluty oraz kwoty, którą chcesz przelać. Opłata za przelew zazwyczaj zależy od wysokości wysyłanej kwoty i kraju docelowego. Jednak wahania kursów walut również mają znaczący wpływ na kwotę do zapłaty. Dlaczego? Im silniejsza waluta danego kraju, tym mniej pieniędzy będziesz musiał zapłacić za przelew. Teraz najsilniejsze waluty to dolar amerykański, euro i japoński jen. Opłatę za przelew i wymianę waluty możesz sprawdzić przed dokonaniem transakcji na stronie Western Union.

Limity międzynarodowych przekazów pieniężnych

W większości przypadków wysyłanie dużych sum pieniędzy za granicę jest istotne dla firm działających na arenie międzynarodowej, ale nigdy nie wiesz, kiedy i ty możesz ich potrzebować. Z Western Union możesz przelać do 1000 euro w ciągu 5 dni, zanim twoja tożsamość zostanie zweryfikowana. Po weryfikacji limit wzrasta do 5000 euro w ciągu 3 dni. 5 tysięcy to wciąż za mało? Wybierz przesłanie pieniędzy w gotówce. Umożliwi ci to transfer dowolnej kwoty pieniędzy za granicę. Bądź jednak przygotowany na dodatkowe pytania lub dokumenty. Wysyłając dużą kwotę możesz zostać poproszony o podanie powodu przelewu lub o dostarczenie dodatkowych dokumentów.

Śledzenie przelewów

Jak jeszcze lepiej zapewnić poczucie bezpieczeństwa, jeśli nie poprzez możliwość śledzenia statusu przeprowadzonej transakcji? Bez względu na to, w jaki sposób wysyłasz pieniądze – w gotówce, przelewem na konto bankowe lub portfel mobilny, z Western Union możesz bardzo łatwo śledzić swój przekaz. Wystarczy wejść na stronę Western Union, wybrać „Śledź przelew” i wpisać imię i nazwisko nadawcy oraz numer śledzenia (MTCN), które otrzymałeś po dokonaniu przelewu. Pozwoli to nie tylko śledzić status przelewu, ale także przewidzieć, kiedy pieniądze dotrą do odbiorcy.

Przekazy międzynarodowe: w dowolnym miejscu i czasie

Przelew pieniędzy za granicę może budzić wiele wątpliwości, gdy robi się go po raz pierwszy. Jednak znając główne czynniki przedstawione powyżej, cały proces staje się bardziej przejrzysty i łatwiejszy. Tak więc, jeśli chcesz skorzystać z tej usługi to wiedz, że możesz wykonać przelew w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie pod warunkiem, że będziesz mieć dostęp do Internetu.

Materiał partnera