Miejsce kochane i przecudne…

Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” świętuje 60-lecie istnienia. Uroczysta gala odbyła się 14 grudnia w sali Teatru Muzycznego w Lublinie przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5. Obecni byli na niej pracownicy DDK oraz młodzież, dzieci i seniorzy licznie uczestniczący w zajęciach trzech fili tej placówki.


Początki DDK „Bronowice” sięgają roku 1958 roku, kiedy to rozpoczął działalność na Bronowicach jako mały klub osiedlowy, pomyślany przede wszystkim dla mieszkańców tej dzielnicy – w większości pracowników pobliskiej Fabryki Samochodów Osobowych. Klub prężnie się rozwijał, działał w nim m.in. kabaret „Kaktus”, fanklub „Lady Punk”, zespół tańca nowoczesnego, galeria „Debiut”, sekcja tenisa stołowego czy plenerowe kino letnie oraz letnia wypożyczalnia książek na świeżym powietrzu.

Dziś Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice’ to miejsce ważne nie tylko dla mieszkańców Bronowic, ale i pozostałych okolicznych dzielnic Lublina. O miejscu, jakie zajmuje ono w ich sercu, najlepiej świadczy frekwencja na jubileuszowej gali – tego dnia Teatr Muzyczny dosłownie pękał w szwach.

Mieszkańcy i entuzjastycznie oklaskiwali wyjątkowy musical pt. „House of Dreams”, który powstał specjalnie z okazji jubileuszu 60-lecia. W widowisku w reżyserii Urszuli Lewartowicz wystąpili aktorzy Teatru Muzycznego oraz dzieci i młodzież z zespołów tanecznych DDK „Bronowice”. Artystom na scenie towarzyszył zespół muzyczny. W musicalu stworzono artystyczną wizją zachodzących na przestrzeni lat zmian w DDK „Bronowice”, ilustrowaną z kronikami filmowymi i zdjęciami z epoki PRL.

Laury dla pracowników

Jubileuszowa gala była również okazją do uhonorowania pracowników DDK. Prezydent Lublina nagrodził najnowszym Medalem 450-lecia Unii Lubelskiej całą placówkę. Takie samo wyróżnienie otrzymała również jej dyrektor Aleksandra Szulc-Choma oraz była wieloletnia dyrektor, Alicja Barańska. Medalem 700-lecia Lublina wyróżniono: Janinę Godecką, Iwonę Niedzielską, Elżbietę Józefowicz-Wisińską i Stanisława Kozioła, Nagrody prezydenta Lublina trafiły do: Aleksandry Machowskiej-Skrockiej (kierownik filii Pracownie Kultury Tatary), Ewy Rejmak, Agaty Krawczyk, Elżbiety Nazarewicz i Łukasza Drozda.

Dyplomy Prezydenta Lublina otrzymali: Agata Pawłowska, Robert Ginalski, Małgorzata Król-Smagała i Joanna Misiarz. Od lubelskiego wojewody Przemysława Czarnka placówka otrzymała dyplom uznania. Szczególną nagrodą tego wieczoru był certyfikat „Miejsce Przyjazne Pracownikom”, który pani dyrektor Aleksandra Szulc-Choma w podziękowaniu dostała od wszystkich pracowników trzech placówek DDDK. – Życzę moim pracownikom, abyśmy mogli wspólnie rozwijać się i nadal nie bać się wspólnie marzyć – mówiła wzruszona dyrektor DDK „Bronowice”.

Jubileuszowa gala obfitowała w niespodzianki – radny rady miasta Marcin Nowak zapowiedział, że w najbliższym czasie w dzielnicy zostanie wybudowana nowoczesna siedziba dla placówki DDK przy ulicy Krańcowej. Ta deklaracja na pewno ucieszyła pracowników, bo dotychczasowa siedziba mieści się od lat w zaadaptowanym lokalu mieszkalnym, który po prostu jest za mały.

– Kochamy nasz dom kultury, atmosfera jest tu przecudna, zajęcia są przepięknie prowadzone. Zapominamy o chorobie, o bólu a te dwie godziny kreatywnych warsztatów mijają nam w okamgnieniu i życzymy sobie więcej takich zajęć – podkreśla pani Maryla Godzisz (63 lata), mieszkanka osiedla „Maki”, uczestniczka zajęć w DDK „Bronowice”. Emilia Kalwińska