Miejski rower od czerwca

Ratusz podpisał umowę z firmą Nextbike na obsługę Lubelskiego Roweru Miejskiego w tym i przyszłym roku. Wcześniej miejscy radni wyrazili zgodę na zwiększenie wydatków na ten cel w sumie o ponad 2 mln zł. Rowery mają pojawić się w stacjach (również w Świdniku) najpóźniej do połowy czerwca.


O problemach z uruchomieniem systemu pisaliśmy kilkakrotnie. Najpierw żadna z firm nie stanęła do przetargu, a w powtórzonym ofertę złożył tylko Nextbike, która za uruchomienie i obsługę systemu w latach 2021-22 zażyczyła sobie 7,6 mln zł, tj. o prawie 2,1 mln zł więcej niż zakładało wydać miasto. Nawet część przedstawicieli środowiska rowerowego uznała, że w tej sytuacji i w czasie wciąż panującej pandemii, lepiej zawiesić funkcjonowanie LRM, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na infrastrukturę rowerową.

Władze miasta przekonywały z kolei, że uruchomienie LRM i kontynuacja rozbudowy infrastruktury rowerowej się nie wykluczają, a rezygnacja z systemu na dwa lata byłaby ze szkodą dla miasta i cyklistów. Ostatecznie radni zgodzili się dołożyć brakującą do rozstrzygnięcia przetargu kwotę (w tym roku to 700 tys. zł).

Miejskie jednoślady mają wyjechać na ulice najpóźniej w połowie czerwca. Jeszcze w tym sezonie, o czym już informowaliśmy, w funkcjonowaniu systemu zajdzie wiele, korzystnych dla użytkowników, zmian. Jeszcze raz przybliżymy je już przed samym uruchomieniem LRM. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here