Miejski rower transportowy

Od ubiegłego czwartku w Lublinie można wypożyczać rower transportowy. Trzykołowy pojazd wyposażony jest w solidną przyczepkę, która może służyć jako wózek do transportu różnych towarów lub dodatkowe miejsce do przewozu dzieci.
Dopuszczalna masa ładunku wynosi 100 kg. Dla dzieci przeznaczone są specjalne ławeczki (4 miejsca) z pasami punktowymi. Na bagażniku można dodatkowo zamontować własny fotelik. Pomysł jest wspólną inicjatywą Porozumienia Rowerowego – Towarzystwa dla Natury i Człowieka oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Rower można wypożyczyć w siedzibie Biblio przy ulicy Szaserów. Warunkiem jest posiadanie karty do MBP.
Na stronie internetowej cargo.lublinrowerem.pl należy wypełnić formularz kontaktowy z rezerwacją, podać datę i czas wypożyczenia (tylko na dobę) oraz opis trasy. Po otrzymaniu maila zwrotnego z informacją o dokonaniu rezerwacji wystarczy zgłosić się do Biblio, pokazać dowód i kartę biblioteczną, podpisać protokół wypożyczenia i odebrać rower.
– To świetna rzecz – śmieje się pan Piotr. – mieszkaniec pobliskiego osiedla Błonie. – Będzie jak zawieźć do domu te wszystkie książki, które wypożyczamy całą rodziną – dodaje. Czarny „holender” z drewnianą skrzynią marki Babboe Big wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców dzielnicy Czuby.
– Fajnie, że można będzie wozić w nim kilkoro dzieci. Dotychczas podobne rowery widziałam tylko na zdjęciach w Internecie – mówi pani Magdalena. Na razie do dyspozycji mieszkańców jest tylko jeden pojazd, ale wkrótce ma być ich więcej. Rower jest częściowo sfinansowany ze środków pozyskanych z jednego procenta podatków przekazywanych na cele społeczne. To kolejna oferta zachęcająca lublinian do przemieszczania się po mieście na dwóch kółkach. W 2014 roku miasto uruchomiło system wypożyczalni Lubelski Rower Miejski. Z systemu korzysta już ponad 58 tysięcy mieszkańców.(EM.K.)