Mierzą poziom smogu

Jeśli ktoś zastanawia się, co to za urządzenie zamontowano przy wejściu do budynku Urzędu Gminy Leśniowice, wyjaśniamy: to laserowy czujnik jakości powietrza. Informacje o stanie powietrza mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać w internecie.

Urządzenie zakupiono w ramach działań edukacyjnych Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Laserowy czujnik smogu monitoruje jakość powietrza 24 godziny na dobę, aktualizując informacje co 5 minut. Wskazuje poziom pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10. Dane o jakości powietrza mieszkańcy mogą śledzić na mapie dostępnej w serwisie Smog Control lub przez specjalnie przygotowaną przez Firmę Smog Control – progresywną aplikację mobilną na urządzenia mobilne.

– Czujnik ma przede wszystkim spełniać funkcję informacyjną o jakości powietrza w danym momencie – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice. – Smog w okresie sezonu grzewczego występuje na terenie całego kraju, nie tylko w miastach. Urządzenie zostało zainstalowane w trosce o zdrowie mieszkańców naszej gminy oraz w celu budowania świadomości i edukacji na temat stanu powietrza.

W ubiegłym roku gmina zawarła porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w sprawie współpracy w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”, dotyczące utworzenia w gminie punktu informacyjno-konsultacyjnego. Wsparcie doradcze dla mieszkańców w sprawie dofinansowania przedsięwzięć w ramach programu „Czyste powietrze” na wymianę starych źródeł ciepła tzw. kopciuchów na nowe oraz termomodernizacje budynków można uzyskać codziennie w Urzędzie Gminy Leśniowice w godzinach jego pracy. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here