Mieszkania plus na Krochmalnej?

Wiceminister Artur Soboń i radni PiS prezentują wizualizację inwestycji przy ul. Krochmalnej

220 mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus” może powstać na terenie należącym do Krajowej Spółki Cukrowej przy ulicy Krochmalnej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i jesienią miejscy radni zmienią miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to inwestycja może ruszyć jeszcze w tym roku.


Na Krochmalnej mają powstać dwa sześciokondygnacyjne budynki. O szczegółach planowanej inwestycji mówił w ubiegłym tygodniu Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. – Złożony został wniosek do planu zagospodarowania przestrzennego na ulicy Krochmalnej na terenie Krajowej Spółki Cukrowej. Chcemy zrealizować 220 mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus”. To wniosek, który jest w pełni uzgodniony z miejskimi planistami, jest także zgoda prezydenta Krzysztofa Żuka, aby ten wniosek szybko i sprawnie procedować. Liczę też na taką powszechną zgodę wśród radnych – powiedział.

Zgoda radnych będzie potrzebna do modyfikacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie przewiduje on tam zabudowę mieszkaniową, ale bloki mogą mieć maksymalnie 4 kondygnacje. – To nie jest rewolucja w stosunku do obecnego planu, natomiast ten plan wymaga zmiany. Zabudowę musimy nieco inaczej zdefiniować, aby ta inwestycja była po prostu atrakcyjna dla najemców. Inwestycja musi się spinać również biznesowo – tłumaczył A. Soboń.

Inwestycją będzie zarządzała spółka PFR Nieruchomości, odpowiadająca za program „Mieszkanie Plus”. – Teren (pod budowę bloków – przyp. aut.) kupimy od Krajowej Spółki Cukrowej, negocjujemy w tej chwili cenę – zapowiedział wiceminister inwestycji i rozwoju. Kiedy może ruszyć proces realizacji? – Pracujemy nad wnioskiem inwestycyjnym, aby uzyskać finansowanie, jeśli Rada Miasta Lublin jesienią przyjmie plan zagospodarowania przestrzennego, to pewnie w tym roku jeszcze rozpoczniemy realizację w postaci wyłonienia wykonawcy dokumentacji – wyjaśnił A. Soboń.

Tomasz Pitucha, miejski radny Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że to wyczekiwana wiadomość dla wielu rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na własne mieszkanie. – Dotychczas wnioski z programu „Mieszkanie plus” nie znalazły miejsca w Lublinie – przypomniał.

Budowa mieszkań to nie jedyna inwestycja, która ma ruszyć na ulicy Krochmalnej. – Swój wniosek i swoją umowę z Krajową Spółką Cukrową ma Sąd Okręgowy Lublinie. To równie ważna dla nas inwestycja. To będzie bardzo nowoczesny budynek. Sad Okręgowy skonsoliduje sześć lokalizacji w Lublinie i Świdniku, tak aby była pełna, profesjonalna obsługa sądu – cieszy się A. Soboń.

Celem rządowego programu „Mieszkanie Plus” jest „zwiększenie liczby przystępnych cenowo mieszkań dostępnych na rynku”. – Nowe inwestycje mieszkaniowe są realizowane w ścisłym partnerstwie z jednostkami samorządu terytorialnego i spółkami Skarbu Państwa, a także inwestorami prywatnymi, towarzystwami budownictwa społecznego i innymi podmiotami działającymi na rzecz rozwoju rynku atrakcyjnych cenowo mieszkań. Finansowanie inwestycji odbywa się z wykorzystaniem funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego – czytamy na stronie internetowej mieszkanieplus.gov.pl.

Grzegorz Rekiel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here