Mieszkania w Lublinie zdrożały, ale nie tak bardzo jak w innych miastach

NBP opublikował dane na temat cen transakcyjnych mieszkań w I kwartale. Był to w większości okres jeszcze przed pandemią, więc nie powinno nikogo dziwić, że ceny mieszkań niemal we wszystkich miastach ustanowiły nowe rekordy. W największych nowe mieszkania zdrożały nawet o 11%, a na rynku wtórnym o 10%. W Lublinie także zanotowaliśmy wzrosty, ale niewielkie.

Kozi Gród znalazł się wraz z Gdynią i Poznaniem na szarym końcu zestawienia, bo ceny nowych mieszkań rosły w tych miejscowościach, ale bardzo nieznacznie, bo odpowiednio o 2%, 3% i 5% r/r.

Jak podkreślają analitycy Expandera, w Lublinie warto zwrócić uwagę na to, że choć ceny były nieco wyższe niż przed rokiem, to w krótszym ujęciu spadały. Maksymalny poziom osiągnęły bowiem w III kw. 2019 r. (6158 zł za mkw) i od tego czasu spadają już drugi kwartał z rzędu.

W I kwartale 2020 roku średnia cena wyniosła 5974 zł, więc była o 3% niższa niż w rekordowym momencie.

Co ciekawe, ceny rosły, mimo że kupujący uzyskiwali bardzo wysokie rabaty.

Z wyliczeń Expandera wynika, że dla nowych mieszkań różnica między ceną ofertową a transakcyjną (7,5%) była najwyższa od 2014 r. Na rynku wtórnym było to natomiast aż 20%.

Choć ceny mieszkań w większość miast zauważalnie wzrosły, to ich dostępność pozostawała wciąż na dość dobrym poziomie. W pierwszym kwartale rata kredytu na używane mieszkanie w dużym mieście (średnia dla 7 największych miast) o powierzchni 50 m2 pochłaniała 25% dochodu netto pary zarabiającej przeciętne wynagrodzeniu. Dla porównania przed 2013 r. było to 30%-50%, a ubiegłym roku średnio ok. 24,5%. Ciekawe jest również to, że w I kw. 2013 r., gdy ceny mieszkań były prawie o 1/3 niższe niż obecnie, ten wskaźnik wynosił 28,7%. Dzięki rosnącym dochodom mieszkania wciąż są więc dość dobrze dostępne – nawet lepiej dostępne niż w na początku 2013 r.

Sytuacja w II kwartale będzie jednak lepsza, gdyż ceny mieszkań raczej nie wzrosną, a kredyty zdecydowanie staniały.

Expander, oprac. KB

Cena mkw mieszkania w Lublinie r/r

rynek pierwotny
5974 zł 2%
rynek wtórny
5884 zł 14%