Mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem

Jak Pani ocenia ubiegły rok pod względem sprzedaży mieszkań w Lublinie?


Paulina Jaszczewska (WILLOWA II): Ubiegły rok pokazał, że mieszkania z rynku pierwotnego, mimo średniego wzrostu cen mieszkań w skali całego kraju, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Może świadczyć o tym chociażby fakt, że praktycznie wszystkie mieszkania z budynku B w ramach naszej inwestycji Osiedle Morwowa u zbiegu ulic Wojciechowskiej i Morwowej zostały sprzedane jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

Mieszkania o jakim metrażu cieszą się największym zainteresowaniem?

Zdecydowanie od kilku lat możemy zaobserwować, że najchętniej kupowane są mieszkania mniejsze. Przeważają lokale dwupokojowe o pow. ok. 36 m2 o starannie przemyślanych i zaprojektowanych układach, które zapewnią wygodę i funkcjonalność każdemu użytkownikowi. Mniejsze mieszkania chętnie są kupowane również w celach inwestycyjnych.

Czy kawalerki cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi, czy raczej na start poszukują oni coraz częściej większego mieszkania?

Według danych rynkowych udział kawalerek w sprzedaży w skali całego kraju to ok. 10%. W naszym przypadku od wielu lat cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem i jeżeli ktoś decyduje się na zakup tego typu mieszkania, to przeważnie traktuje to jako lokatę swojego kapitału. Młodzi ludzie, wybierając swoje pierwsze mieszkanie, coraz częściej patrzą perspektywicznie i biorą pod uwagę to, czy dany lokal pod względem metrażu lub układu pomieszczeń będzie odpowiadał ich potrzebom również w przyszłości. Stąd coraz częściej na start wybierają lokale dwupokojowe.

Jakich klientów macie Państwo najwięcej?

Zdecydowanie większość naszych klientów to osoby w średnim wieku i młode małżeństwa.

Na co najczęściej zwracają uwagę Państwa klienci przy wyborze mieszkań poza ceną i metrażem?

Zakup mieszkania to bardzo często decyzja na całe życie, dlatego w poszukiwaniu swojego wymarzonego „M” klienci zwracają uwagę również na wiele dodatkowych kryteriów. Bardzo ważna jest dla nich przede wszystkim lokalizacja i to, czy będą mieli dogodny dostęp m.in. do punktów handlowo-usługowych, transportu publicznego itp. Oczywiście nie bez znaczenia jest dla nich również standard wykończenia budynku i odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. Klienci pytają również o termin oddania budynku do użytkowania, co jest ważne w przypadku, jeżeli zależy im na szybkim wprowadzeniu się oraz o przyszłe koszty eksploatacji.

Czy rok 2019 zapowiada się optymistycznie dla branży nieruchomości?

Analizując aktualne wyniki sprzedażowe, patrzymy z optymizmem również na kolejne dwanaście miesięcy. Dużym zainteresowaniem cieszy się wspomniana wcześniej nasza inwestycja Osiedle Morwowa, w ramach której w 2018 roku rozpoczęliśmy budowę trzeciego, nowoczesnego budynku mieszkalnego o siedmiu kondygnacjach nadziemnych z częścią usługową na parterze oraz dwukondygnacyjnym parkingiem podziemnym. Powstaną w nim funkcjonalne mieszkania od 31,61 m2 do 70,85 m2 oraz lokale usługowe o powierzchni od 32,58 m2 do 241,71 m2, znakomicie przystosowane do prowadzenia różnego rodzaju działalności. Termin zakończenia budowy planowany jest na sierpień 2020 r. Docelowo w ramach inwestycji mają powstać cztery nowoczesne budynki o wysokim standardzie wykończenia.

Jakie mieszkania są jeszcze dostępne w ramach Osiedla Morwowa?

Klienci mają do wyboru jeszcze zarówno funkcjonalne kawalerki, jak i większe, przestronne mieszkania o starannie zaprojektowanych, przemyślanych układach.